fbpx

Postępy w rozbudowie ciepłociągu w Radomsku

Od połowy maja Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku prowadzi prace przy rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej. Jakie są już postępy?

O planach, jak i samych pracach prowadzonych na ul. Jagiellońskiej pisaliśmy już wcześniej. Artykuł dostępny TUTAJ. Pora teraz na podsumowanie wykonanych prac, jak i opisanie kolejnych będących aktualnie w realizacji.

„Geneza tej inwestycji jest taka, że część tych budynków już ogrzewamy, ale zabudowa mieszkaniowa się rozrasta i przekrój ciepłociągu okazał się być zbyt mały. Musieliśmy podjąć decyzję o rozbudowie” – mówił Jacek Nowak, kierownik Zakładu Ciepłowniczego PGK.

Po położeniu nitki ciepłowniczej po obu stronach ul. Jagiellońskiej prace posunęły się w stronę ronda ZHP (Jagiellońska – Starowiejska – Armii Krajowej) i po przeprowadzeniu rur pod spodem ronda będą kierowane w stronę ul. Krakowskiej, gdzie wmontowany zostanie trójnik.

Dzięki zamontowaniu trójnika w przyszłości będzie możliwe podłączenie sieci ciepłowniczej do nowych bloków, które dopiero są w planach (m.in. tych, które mają powstać dzięki Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej).

Obecnie prace prowadzone są na ul. Pięknej. Pracownicy podłączają tutaj ciepłociąg do nowo powstałych bloków.

Jak przypominają inwestorzy, prace nie należą do łatwych, ponieważ są prowadzone w bardzo trudnym terenie. Pracownicy co chwilę napotykają na dużą ilość uzbrojeń terenu, czyli  przewodów elektrycznych i urządzeń budowlanych. To wszystko jest jednak warte włożonego wysiłku.

– „Jesteśmy przekonani, że tego typu inwestycje są również ważne z punktu widzenia walki ze smogiem w mieście. Chcielibyśmy, żeby nowe inwestycje mieszkaniowe były zasilane z miejskiego ciepłociągu. Ta inwestycja jest zatem ważna dla wszystkich mieszkańców Radomska” – komentował inwestycję z kolei Kamil Bugdal, kierownik Działu Promocji i Rozwoju PGK.

Dostęp do sieci ciepłowniczej wg szacunków spółki ma ok. 50-55 proc. mieszkańców Radomska.

Dla przypomnienia koszt inwestycji to 2,5 mln zł, a całość pokryta zostanie ze środków własnych miejskiej spółki.