Rozbudowa miejskiego ciepłociągu przy ul. Jagiellońskiej w Radomsku

0
201
ciepłociąg ul. Jagiellońska 7

W Radomsku przy ulicy Jagiellońskiej trwa rozbudowa miejskiego ciepłociągu. Prace wykonuje PGK Sp. z o.o.

ciepłociąg ul. Jagiellońska 12
fot. UM w Radomsku

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Radomsku, rozpoczęło prace rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej po obu stronach ul. Jagiellońskiej. Koszt tej inwestycji obejmuje kwotę 2,5 mln zł, która została pozyskana z własnych zasobów finansowych PGK Sp. z o.o.

Prowadzona od połowy maja własnymi siłami inwestycja umożliwi podłączenie do miejskiej sieci kolejnych odbiorców. To powinno przyczynić się do skuteczniejszej walki ze smogiem w Radomsku” – mówi prezes Spółki Marek Glądalski. – „Dzięki inwestycji do sieci ciepłowniczej podłączone zostaną m.in. bloki Osiedla Słoneczne, zlokalizowane między ulicami Stara Droga i Widok oraz Letnią i Piękną” – dodaje.

Prace niestety są prowadzone w bardzo trudnym terenie. Jak podaje nadzorujący realizację inwestycji Włodzimierz Nowicki, pracownicy napotykają co chwilę na dużą ilość przewodów elektrycznych (prace odbywają się blisko trafostacji), co powoduje konieczność  zachowania dużej uwagi i czujności monterów.

– „Nie naruszono żadnego przewodu, choć wraz ze zbliżaniem się do trafostacji było to coraz trudniejsze. Obecnie zakończono etap włączenia nowego odcinka do już istniejącej części ciepłociągu – mówi Włodzimierz Nowicki.

Obecna inwestycja, realizowana po obu stronach ul. Jagiellońskiej
ma objąć odcinek ponad 2 km.

Część realizowana jest po stronie, gdzie zlokalizowany jest market Biedronka i po przejściu przeciskiem pod spodem ulicy weszliśmy na stronę bloków o nieparzystych numerach (jesteśmy w okolicy bloków nr Jagiellońska 11 i 13)” – mówi P. Nowicki.

W kolejnym etapie monterzy, z nowym fragmentem sieci, przeniosą się przeciskiem przez rondo i dalej zrealizują go w stronę ul. Krakowskiej. Ta operacja również będzie skomplikowana, gdyż na danym odcinku tak samo znajduje się duże zagęszczenie instalacji, jak choć by telefon międzynarodowy, którego głębokość jest trudna do ustalenia.

Inwestycja ma się jednak opłacić, bo jak podaje Kierownik Zakładu Ciepłowniczego Jacek Nowak:

Z tej instalacji będą mogły zostać zasilane bloki, które powstaną w ciągu najbliższych lat w ramach Samorządowej Inicjatywy Mieszkaniowej. Będzie to możliwe dzięki temu, że po przejściu pod rondem w instalację zostanie wmontowany trójnik, który będzie umożliwiał poprowadzenie instalacji ciepłowniczej dalej w kierunku planowanych bloków. Instalacja będzie miała wydajność, która pozwoli na podłączenie kolejnych odbiorców.”

Na potrzeby obecnej rozbudowy brygady Przedsiębiorstwa wykorzystują sprawdzone, bardzo dobrej jakości rury preizolowane z Międzyrzecza. PGK Sp. z o.o. ma również nadzieję, że dzięki przeprowadzonej inwestycji zmniejszy się smog w Radomsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here