Każdy z nas zasługuje na równy dostęp do profesjonalnej opieki zdrowotnej. Dzięki swojej wyjątkowej roli oraz miejscu, jakie zajmują w społeczeństwie, pielęgniarki mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy równości i jakości opieki zdrowotnej. Wymaga to jednak holistycznego podejścia. Właśnie na taką edukację stawia Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie.
– Nowoczesna pielęgniarka jest świadoma, posiada wyższe wykształcenie, edukuje pacjenta i jego rodzinę, wystawia recepty oraz rozwija się naukowo, m.in. jako koordynator badań klinicznych – podkreśla dr n. społ. inż. Joanna Wojtyra, Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie.
Jednak aby uwolnić pełny potencjał pielęgniarek we wspieraniu społeczności w dążeniu do zdrowszego trybu życia, konieczne jest usunięcie barier, które uniemożliwiają im pełne wykorzystanie dostępnej edukacji. Wraz ze zmianami społecznymi i zmianami w opiece zdrowotnej modyfikowany jest bowiem sposób, w jaki przyszłe pielęgniarki będą pracować. Rodzi to szereg wyzwań edukacyjnych – szkoły pielęgniarskie muszą „wyposażyć” pielęgniarki w umiejętności radzenia sobie z czynnikami społecznymi wpływającymi na zdrowie. Konieczne jest oferowanie spersonalizowanej opieki, która – bez względu na miejsce pracy – pozwoli zbudować zdrowszą i bardziej sprawiedliwą przyszłość dla wszystkich.
Opieka wykraczająca poza ramy szpitali i gabinetów
Nie można zapominać, że dla wielu osób dostęp do opieki zdrowotnej może być znacznie utrudniony. Powodów jest wiele: trudności w poruszaniu, proszeniu o pomoc czy choćby problem z zaufaniem do służby zdrowia. I właśnie tu bardzo istotną jest rola pielęgniarki, która zrozumie, wesprze, wysłucha i zapewni opiekę wykraczającą poza bramy szpitali czy gabinetów lekarskich.
To właśnie pielęgniarki działają szerzej niż większość pracowników służby zdrowia: odwiedzając pacjentów w domu, zapewniając im niezbędną opiekę i komfort. Pracując w klinikach, używają telemedycyny, aby dotrzeć do tych, którzy nie mogą podróżować; a także budują relacje wspierające w szkołach i lokalnych społecznościach.
Holistyczna opieka zdrowotna
Pielęgniarki są niezbędne do rozszerzenia podstawowej opieki zdrowotnej i zapewniają cenne wsparcie podczas klęsk żywiołowych i nagłych wypadków. Z oddaniem odpowiadają na zwiększoną potrzebę opieki. – Aby ulepszyć nasz system opieki zdrowotnej, musimy skoncentrować się na lepszej edukacji wszystkich pracowników medycznych. Pomoże nam to stworzyć współczujące i skuteczne podejście do opieki zdrowotnej dla wszystkich – zaznacza dr n. społ. inż. Joanna Wojtyra.
Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie podkreśla, że odpowiedzią na takie potrzeby jest podejście holistyczne. Holistyczna opieka zdrowotna uwzględnia bowiem indywidualne potrzeby każdego pacjenta. – Ważne jest, aby postrzegać pacjentów całościowo, jako ludzi, a nie tylko skupiać się na ich problemach medycznych. Oznacza to, że patrzymy również na ich potrzeby emocjonalne, społeczne i duchowe. Współczucie jest kluczowe w pielęgniarstwie, ponieważ pomaga nam słuchać i wspierać swoich pacjentów, co jest też istotą opieki zdrowotnej – dodaje.
I właśnie taka idea, by holistyczne podejście kształtować już początku edukacji, towarzyszy działaniom Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie. Uczelnia kształci kadry medyczne od 30 lat. Dotychczas miało to miejsce na kierunku „pielęgniarstwo” (studia pierwszego stopnia licencjackie oraz studia drugiego stopnia magisterskie) a od lipca br. oferowany jest również kierunek „ratownictwo medyczne”. Wysoki poziom oraz jakość kształcenia, dbałość o dobro studenta, stawianie wysoko zasad etyki, a także działalność społeczna doceniane są cyklicznie pozytywnymi ocenami Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz certyfikatami Ministra Zdrowia, wydawanymi na podstawie opinii Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.
Nowoczesne metody nauczania
Wykładowcy Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie – doświadczone pielęgniarki – przywiązują szczególną uwagę do nauczania etyki zawodu; wiele mówią o szczególnej roli, jaką pielęgniarki i pielęgniarze odgrywają w społeczeństwie jako przedstawiciele zawodu medycznego istniejącego najbliżej pacjenta. W dziedzinie holistycznej, empatycznej opieki nad pacjentem dają studentom pielęgniarstwa „żywy” przykład podczas zajęć praktycznych oraz praktyk zawodowych.
Częstochowska uczelnia oferuje studentom nowoczesne metody nauczania, w tym w Centrum Symulacji Medycznych, szeroko rozbudowany system stypendialny, bezzwrotne wsparcie na studiach pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne (w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności), atrakcyjne wymiany zagraniczne w krajach Unii Europejskiej (w ramach programu Erasmus+) oraz szereg bezpłatnych szkoleń i kursów organizowanych za sprawą realizowanych przez WSZ projektów współfinansowanych przez Unię Europejską.
Kompleksowe wsparcie na kierunku „pielęgniarstwo”
Warto dodać, że w lipcu tego roku Rektor dr n. społ. inż. Joanna Wojtyra, podpisała z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie umowę o dofinansowanie projektu pt. „Kształcenie na potrzeby gospodarki na kierunku Pielęgniarstwo I stopnia i Pielęgniarstwo II stopnia”, złożonego przez uczelnię. Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie w Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie kompleksowego wsparcia na kierunku „pielęgniarstwo” umożliwiającego dostosowanie kwalifikacji i kompetencji studentów do potrzeb gospodarki i rynku pracy, a także rozwój kompetencji kadry dydaktycznej.
Projekt realizowany będzie do 31 grudnia 2028 roku. Przewiduje on wprowadzenie zmian do programu kształcenia na kierunku „pielęgniarstwo”, we współpracy z pracodawcami, w celu wyposażenia absolwentów w dodatkowe umiejętności praktyczne, doposażenie Centrum Symulacji Medycznych w specjalistyczne symulatory i trenażery, jak również szkolenia dla kadry dydaktycznej z zakresu kompetencji cyfrowych, dydaktycznych i merytorycznych.
Następnym krokiem, który ma na celu doskonalenie edukacji pielęgniarek pod kątem holistycznego podejścia jest przystąpienie Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie do międzynarodowego projektu o nazwie Spirit4Care. Jest to projekt partnerstwa współpracy w ramach programu Erasmus+ objęty współfinansowaniem ze środków Unii Europejskiej. Zakłada on współpracę z Haute Ecole de Namur-Liège-Luxembourg oraz Universite Catholique De Louvain z Belgii, Universite Du Luxembourg z Luksemburga oraz Cooperativa de Ensino Superior Politécnico e Universitário z Portugalii. Umożliwi ona wspólne opracowanie i przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli pielęgniarstwa w zakresie opieki holistycznej. Kolejnym etapem projektu będzie przeprowadzanie międzynarodowych warsztatów dla studentów pielęgniarstwa z wykorzystaniem technik symulacji oraz tele-symulacji. Docelowym efektem przedsięwzięcia będzie wdrożenie założeń opieki holistycznej do programu kształcenia na kierunku pielęgniarstwo, aby w przyszłości każdy absolwent tego kierunku charakteryzował się wysoko empatyczną, mądrą i ciepłą postawą na równi z profesjonalnym podejściem do pacjenta opartym na solidnej wiedzy.
Zaproszenie na konferencję!
A już dziś studentów, absolwentów, a może przyszłych studentów pielęgniarstwa uczelnia zaprasza na Konferencję Naukowo-Szkoleniową pn. „Praktyczna komunikacja bez barier. Aspekt komunikacji z osobą starszą, dzieckiem i osobą z niepełnosprawnościami”. Wydarzenie odbędzie się w Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie (ul. 1 Maja 40) w czwartek, 12 grudnia o godz. 16. Podczas niego zaplanowano również uroczyste czapkowanie studentów pielęgniarstwa. Szczegóły: wsz.edu.pl
Mat. WSZ w Częstochowie