fbpx

„Otwarte przestrzenie” Katarzyny Banaś w częstochowskiej Konduktorowni

Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Banaś, który odbędzie się 7 stycznia o godz. 19. „Otwarte przestrzenie” będą prezentowane w Konduktorowni.

Katarzyna Banaś studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z malarstwa obroniła w 1997 r. w pracowni profesora Józefa Hałasa. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, uczestniczyła też w licznych wystawach zbiorowych. Jest laureatką nagród i wyróżnień, w tym Nagrodą Roku ZPAP za wystawę „List Oceaniczny. Obrazy inspirowane poezją Tomasza Różyckiego”,  prezentowaną w 2013 r. w Galerii Platon we Wrocławiu. Obrazy Katarzyny Banaś prezentowane były na targach sztuki w Polsce i w Danii.

"Otwarte przestrzenie" Katarzyny Banaś w częstochowskiej Konduktorowni 2
„Fioletowe migdały” Katarzyna Banaś

Abstrakcyjne malarstwo Katarzyny Banaś jest inspirowane pejzażem. W ostatnich latach stworzyła także cykle obrazów inspirowanych poezją Tomasza Różyckiego i Henrika Nordbrandta.

-Emocja i kolor, tak w wielkim skrócie można scharakteryzować malarstwo Kasi Banaś, która posługując się abstrakcyjnym językiem wypowiedzi artystycznej, sugestywnie, acz nie w bezpośredni sposób, przedstawia nam swój własny model postrzegania świata, a w szczególności natury. W malarstwie tym niezwykle istotne są bowiem dwa źródła inspiracji – pejzaż i poezja, które poprzez wzajemne przenikanie się inspirują, pomagając artystce realizować kolorystyczne, i jakże witalne wizje. Nie jest to do końca twórczość łatwa, gdyż niejednokrotnie agresywne, nasycone plamy barwne atakują nasz przyzwyczajony do harmonii system postrzegania, jednocześnie jednak intrygując pozornym chaosem – tak twórczość Banaś scharakteryzowała w 2012 r. Kama Wróbel na łamach magazynu „FORMAT”.

"Otwarte przestrzenie" Katarzyny Banaś w częstochowskiej Konduktorowni 3
„Noc nad zatoką” Katarzyny Banaś

Malarstwo Katarzyny Banaś jest jak poezja

Emocji i koloru nie braknie też z pewnością na najnowszej wystawie artystki, której wernisaż odbędzie się w piątek 7 stycznia w Konduktorowni (ul. Piłsudskiego 34/36). O godz. 19 na wydarzenie zaprasza Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. Ekspozycję autorka zatytułowała „Otwarte przestrzenie”.

"Otwarte przestrzenie" Katarzyny Banaś w częstochowskiej Konduktorowni 4
„Świt na Korfu” Katarzyny Banaś

-Malarstwo Katarzyny Banaś jest jak poezja. Delikatne, subtelne, liryczne, przemawia do nas pięknem formy, delikatnością barw, kunsztownie zaplanowaną kompozycją, trafia bezpośrednio do naszych emocji, wzbudza w nas tęsknotę, nostalgię, zaspokaja naszą potrzebę piękna. Sama artystka nie ukrywa, że inspiracje czerpie z różnych dziedzin sztuki. Fascynuje ją poezja (niektóre ze swoich cykli wprost nazywa ilustracją do wierszy Tomasza Różyckiego i Henrika Nordbrandta), porusza muzyka (wielokrotnie współpracowała artystycznie z muzykiem i wokalistą Wawrzyńcem Dąbrowskim i jego zespołem „Henry no Hurry”), inspiruje natura i jej ciągła zmienność. Być może dlatego właśnie jej malarskie pejzaże cechuje tak szczególne, nastrojowe piękno – bo artystka zawiera w nich niezwykłe wręcz bogactwo inspiracji, łączy ze sobą wrażenia odbierane różnymi zmysłami, przelewa na płótno powidoki pejzaży ukrytych pod powiekami – opisuje malarstwo Banaś Marcin Krajewski.

„Otwarte przestrzenie” będzie można oglądać w Częstochowie do końca stycznia 2022 r. Szczegóły:www.konduktorownia.eu.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: „Mgnienie” Piotra Dłubaka: Portret ma być pochwałą człowieka w człowieku