fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaWiadomościOd jutra zmiany w prawie drogowym. Dla kierowców oznaczają droższe mandaty i...

Od jutra zmiany w prawie drogowym. Dla kierowców oznaczają droższe mandaty i więcej punktów karnych za wykroczenia drogowe

1 stycznia wchodzi w życie nowelizacja  ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dla kierowców oznacza to droższe mandaty i więcej punktów karnych za wykroczenia drogowe.

Za przekroczenie prędkości o 30 km/h policja będzie mogła wypisać mandat w wysokości 800 złotych. Najwyższa kara, jaką będzie mógł nałożyć policjant wyniesie 5 tys. złotych.

Od 1 stycznia  będzie zdecydowanie drożej. I tak, w postępowaniu karnym sąd będzie mógł ukarać kierowcę grzywną wynoszącą nawet 30 tys. zł. Dotychczas było to 5 tysięcy złotych. Punkty karne będą mogły być zerowane nie po roku, ale po upływie 2 lat i nie od dnia wykroczenia, lecz od dnia zapłaty grzywny. Z dniem 1 stycznia zniknie możliwość odbycia szkolenia zmniejszającego ilość punktów karnych.

Nowe przepisy wprowadzają tzw. mandaty dla recydywistów. Oznacza to, że jeśli kierowca, w przeciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie, otrzyma za drugim razem dwukrotnie wyższą karę.

Kierowca łatwiej też będzie mógł stracić prawo jazdy. Obecnie maksymalna ilość w czasie jednej kontroli drogowej to 10. Od nowego roku liczba ta wzrośnie do 15. Pojawią się też wykroczenia za które można otrzymać 15 punktów karnych co też przyspieszy utratę prawa jazdy.

Po 1 stycznia 15 punktów karnych będzie można otrzymać między innymi  za: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu; naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi; wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi; przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym; przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym; omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym.

Zmiany w przepisach mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, dlatego wzrosną, i to znacznie, mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości.  Będą one zależne od tego, o ile szybciej niż to dozwolone będziemy jeździć. Gradacja będzie następująca:

·  do 10 km/h – 50 zł;

·  11-15 km/h – 100 zł;

·  16-20 km/h – 200 zł;

·  21-25 km/h – 300 zł;

·  26-30 km/h – 400 zł;

·  31-40 km/h – 800 zł;

·  41-50 km/h – 1000 zł;

·  51-60 km/h – 1500 zł;

·  61-70 km/h – 2000 zł;

·  ponad 70 km/h – 2500 zł.

A to nowe stawki mandatów za inne wykroczenia:

  • mandat za nieujawnienie sprawcy wykroczenia – do 8 tys. zł
  • mandat za spowodowanie kolizji, gdy będą poszkodowani – 1,5 tys. zł
  • mandat za spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu – 2,5 tys. zł
  • jazda bez uprawnień – 1,5 tys. zł
  • nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych – 1,5 tys. zł
  • wjazd za szlaban kolejowy – 2 tys. zł
  • wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu – 1 tys. zł
  • właściciele aut, którzy dostaną mandat z fotoradaru i nie będą chcieli wskazać sprawcy dostaną 8 tys. zł.
WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -