fbpx

Otwarcie wystawy pokonkursowej „Cyberfoto 2021”. Można w nim uczestniczyć online!

W piątek 7 maja o godz. 18 zostanie otwarta online wystawa pokonkursowa XXIV Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto”. Film z tego wydarzenia, będzie dostępny na kanale YouTube Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Jak już pisaliśmy na naszym portalu, w tym roku Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji “Cyberfoto” doczekał się 24. edycji. Za organizację wydarzenie tradycyjnie odpowiadał Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Komisarzem wystawy, a zarazem pomysłodawcą fotograficznego przedsięwzięcia jest Sławomir Jodłowski. Na co dzień pracuje on jako instruktor ds. fotografii i filmu, jest również kuratorem Galerii Art-Foto oraz Galerii Fotopobudka działających w Ośrodku, a także prezesem Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa.

Celem konkursu od zawsze jest prezentacja możliwości kreacji obrazu poprzez zastosowanie komputera i współczesnych technik obrazowania. Zgłoszenia były przyjmowane do 2 kwietnia (szczegóły TUTAJ).

Otwarcie wystawy pokonkursowej "Cyberfoto 2021". Można w nim uczestniczyć online! 2
„Avatar” nagrodzona I nagrodą praca , której autorem jest Ryszard Czernow

Na tegoroczny konkurs nadesłano 140 prac  35 autorów.  Do wystawy zakwalifikowano  zaś 89 prac 30 autorów. Posiedzenie jury odbyło się 9 kwietnia. Obradom komisji przewodniczył dr Krzysztof Jurecki. Razem z nim decyzję podejmowali artyści-fotograficy Arkadiusz Ławrywianiec, Małgorzata Dołowska oraz wspomniany już Sławomir Jodłowski.

Zgodnie z ich decyzją pierwsza nagroda trafić ma w ręce Ryszarda Czernowa z Tychów za prace „Avatar 5”, „Bramy Europy”, „Organicus 32”. Drugą nagrodę otrzyma zaś Radosław Wróbel z Wrocławia za prace „Where Is Your Crown”, „Reflected 1,2” i „Common Head, Cavendish sister I”. Z kolei trzecia nagroda trafić ma do Magdaleny Samborskiej z Pabianic za prace „Zniszczota niedowcieleń”.

Otwarcie wystawy pokonkursowej "Cyberfoto 2021". Można w nim uczestniczyć online! 3
„Reflected I” – nagrodzona II nagrodą praca autorstwa Ryszarda Wróbla

Jurorzy przyznali jednka nie tylko nagrody główne, ale i wyróżnienia. Otrzymają je Jan Zychz Krakowa za cykl prac „Dziady Polskie”, „Baśń litewska”, „Cykl życia”, „Covidian  art”, Mirosław Iskra ze Stalowej Woli za prace „Mental Supervision”, „Do not look at the sun”,  „After life” i “Home guide” oraz Borys Makary z Krakowa za prace „NxN”, „MOTHER”, „NxN_KISS”, „ROOM” i „NxN_HERO”.

Warto dodać, że wszystkie nagrody przyznane w ramach „Cyberfoto 2021” są finansowane z budżetu samorządu województwa śląskiego, z wyjątkiem drugiej nagrody której fundatorem jest Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

Nagrodę Specjalną Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie otrzyma z kolei Krystyna Andryszkiewicz z Gdańska za pracę „Kwiaty zła”. Nagrodę Przewodniczącego jury Krzysztofa Jureckiego – Jacek Szczerbaniewicz z Jeleniej Góry za pracę „Kamienne twarze” , a nagrodę Małgorzaty Dołowskiej – Marcin Bawiec z Tarnowa za pracę „Skok”.

Wystawa pokonkursowa ukaże twórczość 30 autorów. Wśród nich nie brakuje lokalnych twórców takich jak Łukasz Rajs, Małgorzata Kozakowska, Piotr Cieślak, Mateusz Kozera i Bartosz Dominik.

Niestety, przez wzgląd na pandemię, otwarcie wystawy odbędzie się bez udziału publiczności. Zaplanowano je na 7 maja na godz. 18, a częstochowscy wielbiciele fotografii będą mogli uczestniczyć w nim online. Film dokumentujący „Cyberfoto 2021” zostanie udostępniony na kanale YouTube Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie (można go znaleźć TUTAJ).

Zuzanna Suliga