fbpx

„Cyberfoto 2021” w Częstochowie. Wiemy już to, w czyje ręce trafią nagrody!

Znamy wyniki XXIV Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto”. Na konkurs nadesłano 140 prac 35 autorów.

W tym roku Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto” doczekał się 24. edycji. Za organizację wydarzenie tradycyjnie odpowiadał Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Patronami „Cyberfoto 2021” są zaś Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Śląski oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców.

Celem konkursu od zawsze jest prezentacja możliwości kreacji obrazu poprzez zastosowanie komputera i współczesnych technik obrazowania. Zgłoszenia były przyjmowane do 2 kwietnia. „Cyberfoto 2021” było dostępne dla wszystkich fotografujących. Materiałem wyjściowym do przetworzeń cyfrowych musiała być tradycyjna fotografia bądź ta wykonana metodą cyfrową.

Na tegoroczny konkurs nadesłano 140 prac  35 autorów.  Do wystawy zakwalifikowano  zaś 89 prac 30 autorów. Posiedzenie jury odbyło się 9 kwietnia. Obradom komisji przewodniczył dr Krzysztof Jurecki – krytyk i historyk sztuki, członek honorowy ZPAF, a także dziekan ds. nauki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Razem z nim decyzję podejmowali artyści-fotograficy Arkadiusz Ławrywianiec, Sławomir Jodłowski (który jest również pomysłodawcą i komisarzem wystawy „Cyberfoto 2021”) oraz Małgorzata Dołowska.

"Cyberfoto 2021" w Częstochowie. Wiemy już to, w czyje ręce trafią nagrody! 2
„Avarar” nagrodzona I nagrodą praca , której autorem jest Ryszard Czernow

Kto otrzymał nagrody?

Po obradach jurorzy postanowili, że pierwsza nagroda w wysokości 2500 zł trafi w ręce Ryszarda Czernowa z Tychów za prace „Avatar 5”, „Bramy Europy”, „Organicus 32”. Drugą nagrodę, czyli 1500 zł otrzyma zaś Radosław Wróbel z Wrocławia za prace  „Where Is Your Crown”, „Reflected 1,2” i „Common Head, Cavendish sister I”. Z kolei trzecia nagroda – 800 zł trafi do Magdaleny Samborskiej z Pabianic za prace „Zniszczota niedowcieleń”.

"Cyberfoto 2021" w Częstochowie. Wiemy już to, w czyje ręce trafią nagrody! 3
„Reflected I” – nagrodzona II nagrodą praca autorstwa Ryszarda Wróbla

Komisja przyznała również wyróżnienia w wysokości 400 zł każde, które otrzymali: Jan Zych z Krakowa, za cykl prac „Dziady Polskie”, „Baśń litewska”, „Cykl życia”, „Covidian  art.; Mirosław Iskra ze  Stalowej Woli za prace „Mental Supervision”, „Do not look at the sun”,  „After life” i “Home guide”  oraz Borys Makary z Krakowa za prace „NxN”, „MOTHER”, „NxN_KISS”, „ROOM” i „NxN_HERO”.

"Cyberfoto 2021" w Częstochowie. Wiemy już to, w czyje ręce trafią nagrody! 4
„Zniszczota niedowcieleń” uhonorowana III nagrodą praca autorstwa Magdaleny Samborskiej

Wszystkie nagrody są finansowane z budżetu samorządu województwa śląskiego, z wyjątkiem drugiej nagrody której fundatorem jest Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

Nagrodę Specjalną Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie otrzymała Krystyna Andryszkiewicz z Gdańska za pracę „Kwiaty zła”. Nagrodę Przewodniczącego jury Krzysztofa Jureckiego otrzymał Jacek Szczerbaniewicz z Jeleniej Góry za pracę „Kamienne twarze” , a nagrodę  Małgorzaty Dołowskiej otrzymał Marcin Bawiec z Tarnowa za pracę „Skok”.

Na liście 30 autorów zakwalifikowanych na wystawę pokonkursową nie brakuje lokalnych twórców. Wśród nich znaleźli się Łukasz Rajs, Małgorzata Kozakowska, Piotr Cieślak, Mateusz Kozera i Bartosz Dominik.

Szczegółowe informacje na temat można znaleźć na stronie rok.czestochowa.pl oraz www.facebook.com/ROKCzestochowa.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Częstochowska Miejska Galeria Sztuki organizuje konkurs “Martwa natura w fotografii”. Można się zgłaszać!