fbpx

Pierwsze „elektryki” już w zajezdni częstochowskiego MPK

Do zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie dotarło dzisiaj pierwszych pięć autobusów elektrycznym wyprodukowanych przez Autosan.

W dzisiejszym symboliczny odbiorze autobusów elektrycznych marki Autosan wzięli udział: prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk wraz z szefami miejskiego przewoźnika, Mariuszem Sikorą, prezesem zarządu MPK i jego zastępcą, Robertem Madejem.

– To pierwsze w pełni elektryczne autobusy we flocie częstochowskiego przewoźnika, które zostały zakontraktowane w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie – informuje rzecznik prasowy MPK Maciej Hasik. – Nowy pojazd w rodzinie autobusów MPK, mierzący 12 metrów długości Model Sancity był wcześniej przez kilka miesięcy testowany na ulicach Częstochowy. Szkolenie z obsługi auta przeszło kilkudziesięciu kierowców i wypowiadali się o jego właściwościach jezdnych oraz komforcie podróżowania w samych superlatywach. Podobnie pasażerowie.

Wyprodukowanie autobusów oraz potrzebna do ich ładowania infrastruktura kosztowała około 48 mln złotych. Nowe pojazdy już zostały pomalowane w biało-czerwone barwy częstochowskiego MPK i niebawem, po niezbędnych procedurach tzw. odbiorowych wyjadą na ulice Częstochowy.

„Elektryki” oprócz ekologicznego napędu posiadają bogate wyposażenie m.in. biletomaty do transakcji bezgotówkowych, pełen monitoring i klimatyzację.

Jak informuje MPK, pozostałych dziesięć elektrycznych autobusów dojedzie z Autosanu do Częstochowy najpóźniej przed wakacjami.