fbpx

To już ostatnia okazja, by zobaczyć w Częstochowie wystawę „Consensus omnium”!

Już tylko do 16 maja Miejska Galeria Sztuki prezentuje twórczość Marcina Berdyszaka. Wystawa „Consensus omnium” obejmuje wszystkie sale instytucji.

Przypomnijmy, że wernisaż wystawy zatytułowanej „Consensus omnium” odbył się 18 marca w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki (Al. NMP 64). Udało się przeprowadzić go na żywo, przez jeden dzień ekspozycja była również otwarta dla częstochowian. Zmiany przyniósł 20 marca wprowadzający restrykcje, wśród których znalazła się właśnie konieczność zawieszenia działalności przez instytucje kultury.

Dla zwiedzających to wielka strata, bowiem twórczość Marcina Berdyszaka wypełnia bowiem wszystkie sale częstochowskiej galerii – od Śląskiej po Gobelinową. By umożliwić choćby wirtualny kontakt ze sztuką, instytucja prezentowała prace artysty w sieci, a do dziś na kanale YouTube można oglądać film mu dedykowany (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Na szczęście, od 4 maja, działalność galerii mogła zostać wznowiona. Dzięki temu „Consensus omnium” można oglądać na żywo, choć oczywiście z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Jakie prace trafiły na wystawę?

Przypomnijmy, że Berdyszak zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem i malarstwem. Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych, organizowanych m.in. w Niemczech, Rosji, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku,  Izraelu czy USA. Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej. Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych.

Na wystawie „Consensus omnium” twórca prezentuje duże realizacje multimedialne zrealizowane w ostatnich latach i dotąd niepokazywane. Stąd część ekspozycji  stanowią dzieła premierowe, których  montaż był możliwy ze względu na warunki przestrzenne, jakie posiada częstochowska instytucja.

To już ostatnia okazja, by zobaczyć w Częstochowie wystawę „Consensus omnium”! 2
Wystawa „Consensus Omnium” w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Jakie prace możemy zobaczyć? Choćby cykl ostatnich rysunków, obrazy z cyklu „Kiedy rama staje się treścią” czy instalację „Jednostka edukacyjna”, która jest kontynuacją dialogu, jaki Marcin Berdyszak prowadzi w swoich pracach z innymi artystami.

– Realizacja ta dialoguje z „Umarłą klasą” Tadeusza Kantora i jest kolejną z instalacji nawiązujących do twórczości tego wybitnego artysty, po pracy „Zła widoczność”, której pokaz premierowy odbył się w Poznaniu, w 2018 roku, w Galerii Muzalewska. Kolejne, prezentowane prace nawiązują do pamięci i jej kruchości wobec natury, podejmują refleksję z tytułu hiper konsumpcji i zagrożeń wynikających z postępującej technologii, a w konsekwencji – zmian otoczenia i naszego  zachowania, a wszystko to za naszym przyzwoleniem – opisuje wystawę Miejska Galeria Sztuki.

„Consensus omnium” już tylko do niedzieli!

To już ostatnia okazja, by zobaczyć w Częstochowie wystawę „Consensus omnium”! 3
Wystawa „Consensus Omnium” w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Dla zwiedzających to już ostatnia okazja, by zobaczyć te prace. Wystawa „Consensus omnium” prezentowana jest wyłącznie do niedzieli 16 maja. W czwartek i piątek można ją oglądać od godz. 10.30 do 18.00, a w sobotę i niedzielę – od godz. 12 do 19. Bilety kosztują 10 zł (normalne) i 8 zł (ulgowe). Można połączyć zwiedzanie wystawy czasowej z wystawą „Beksiński. Drugie Muzeum”, wówczas za bilety należy zapłacić 12 zł (normalne) i 10 zł (ulgowe).

A w Zwiastunie… „Kobiety mojego kina”

To już ostatnia okazja, by zobaczyć w Częstochowie wystawę „Consensus omnium”! 4
Wystawa „Kobiety mojego kina” (fot. Vanessa Talaga/archiwum Miejskiej Galerii Sztuki)

Podczas wizyty w Miejskiej Galerii Sztuki warto obejrzeć również wystawę „Kobiety mojego kina” autorstwa Doroty Reterskiej, która prezentowana jest w Galerii Zwiastun. Ma ekspozycję złożył się cykl grafik wykonanych ww różnych technikach (serigrafia, linoryt, litografia) realizowany na przełomie 2019 i 2020 r. Reterska przedstawia kilkanaście postaci kobiet – aktorek w ich różnych rolach filmowych. To bohaterki takich filmów jak np. „Kill Bill”, „Tańcząc w ciemnościach”, „Frida”, „Dziewczyna z perłą” czy „Urodzeni mordercy”. Ekspozycja dostępna jest do 30 maja.

Szczegóły: www.galeria.czest.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: “Cyberfoto 2021” w sieci. Obejrzyj częstochowską wystawę i wysłuchaj wykładu