fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaOgólnopolska premiera w Filharmonii Częstochowskiej. "Kolacja dla głupca" podbiła serca widzów

Ogólnopolska premiera w Filharmonii Częstochowskiej. „Kolacja dla głupca” podbiła serca widzów

Zgodnie z zapowiedzią, 15 stycznia na w gmachu Filharmonii Częstochowskiej odbyła się premiera spektaklu „Kolacja dla głupca” w reżyserii Cezarego Żaka. Producentem przedstawienia jest częstochowska Agencja Artystyczna Certus.

To kulturalne wydarzenie zapowiadaliśmy na długo przed terminem. „Kolacja dla głupca” to piąty już tytuł, którego produkcji podjęła się częstochowska Agencja Artystyczna Certus. Tym razem sięgnęła ona po słynny tekst francuskiego dramaturga, a także scenarzysty filmowego i teatralnego Francisa Vebera. Jego sztuki z ogromnym powodzeniem wystawiane są na deskach teatrów z całego świata. On także odpowiada za scenariusze do takich filmów jak „Pechowiec”, „Trzech ojców”, „Tata i małolata” czy „Przyjaciel gangstera”. Ten, który napisał zaś do kinowej „Kolacji dla palantów” z 1998 r., rok później uhonorowano nagrodą Cezara.

Ogólnopolska premiera w Filharmonii Częstochowskiej. "Kolacja dla głupca" podbiła serca widzów 1
Ogólnopolska premiera spektaklu „Kolacja dla głupca” w Filharmonii Częstochowskiej (fot. Wojciech Grabowski/archiwum Agencji Artystycznej Certus)

Za reżyserię spektaklu odpowiada Cezary Żak, który w ramach współpracy z agencją Certus podjął się również realizacji „Złodzieja” i „Serc na odwyku”. Premiery tych tytułów, podobnie jak wszystkich produkcji (listę dopełniają „Siostrunie” i „Pozory mylą”) odbyły się w rodzinnym mieście agencji (i zawsze były dużym wydarzeniem kulturalnym).

Przez pandemię i obostrzenia termin ogólnopolskiej premiery francuskiej komedii przekładany był kilkakrotnie. Tym mocniej czekaliśmy na nią w Częstochowie. Wreszcie 15 stycznia „Kolacja dla głupca” oficjalnie zaprezentowała się publiczności. Wydarzenie miało miejsce w Filharmonii Częstochowskiej. Premierę zaplanowano na wieczór, po południu odbył się pokaz przedpremierowy, a te popremierowe zaplanowano na niedzielę. W każdym przypadku bilety zostały wyprzedane i było ich mniej niż zainteresowanych widzów (z myślą o nich agencja planuje jesienną powtórkę, którą będziemy zapowiadać).

Ogólnopolska premiera w Filharmonii Częstochowskiej. "Kolacja dla głupca" podbiła serca widzów 2
Ogólnopolska premiera spektaklu „Kolacja dla głupca” w Filharmonii Częstochowskiej (fot. Wojciech Grabowski/archiwum Agencji Artystycznej Certus)

Podczas premierowego pokazu na scenie wystąpili Cezary Żak, Bartłomiej Topa, Małgorzata Pieczyńska, Agnieszka Więdłocha oraz Michał Zieliński. W niedzielę rolę Marlene zamiast Więdłochy przejęła Marta Chodorowska (o obsadzie komedii pisaliśmy TUTAJ).

Aktorów oklaskiwano wielokrotnie. Spektakl zebrał wiele pozytywnych opinii i słów uznania. Po pokazie premierowym odbyło się spotkanie za aktorami, był okazjonalny tort i specjalna ścianka, którą przygotowano z myślą o zdjęciach. Więcej o najbliższych planach Agencji można przeczytać na www.agencjaartystycznacertus.pl.

Recenzję „Kolacji dla głupca” zamieścimy w najbliższym wydaniu dodatku „Czas na kulturę!”, a potem również na naszym portalu.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Cezary Żak: Ludzie przychodzą do teatru, a ja robię wszystko, by była to rozrywka w dobrym guście [ROZMOWA]

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -