fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaKultura i rozrywkaOgólnopolska premiera spektaklu "Kolacja dla głupca" w połowie stycznia w Częstochowie. Kto...

Ogólnopolska premiera spektaklu „Kolacja dla głupca” w połowie stycznia w Częstochowie. Kto wystąpi na scenie?

Już 15 stycznia w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się ogólnopolska premiera spektaklu „Kolacja dla głupca”. Kto wystąpi w komedii Francisa Vebera wyprodukowanej przez częstochowską Agencję Artystyczną Certus?

„Kolacja dla głupca” to piąty już spektakl, którego produkcji podjęła się częstochowska Agencja Artystyczna Certus (zapowiadaliśmy go już kilkakrotnie, m.in. TUTAJ).

Ogólnopolska premiera miała odbyć się początkowo w 2020 r., uniemożliwiła ją jednak pandemia koronawirusa. Termin był kilkakrotnie zmieniany. W przerwach między obostrzeniami tytuł prezentowano na scenach w całej Polsce. Niemniej na oficjalną premierę, którą Agencja Certus zawsze organizuje w rodzinnym mieście, trzeba było czekać. Stanęło na 15 stycznia 2022 r.

Ogólnopolska premiera spektaklu "Kolacja dla głupca" w połowie stycznia w Częstochowie. Kto wystąpi na scenie? 1
Małgorzata Pieczyńska i Cezary Żak w spektaklu „Kolacja dla głupca” (fot. Marek Matusiak/archiwum Agencji Artystycznej Certus)

Miejscem wydarzenia będzie Filharmonia Częstochowska. Spektakl przedpremierowy będzie grany o godz. 15.30, a premierowy – o godz. 19. Dzień później o tych samych godzinach prezentowane będą pokazy popremierowe.

Bilety na premierę kosztują od 80 do 150 zł, a te na pozostałe spektakle – od 60 do 120 zł. O ostatnie miejsca można jeszcze pytać w kasie filharmonii przy ul. Wilsona 16 i siedzibie agencji przy ul. Dąbrowskiego 34/6 (tel. 732 932 729 i 34 360 60 67). Sprzedaż prowadzona jest również za pośrednictwem portali kupbilecik.pl oraz ebilet.pl. Szczegóły: www.agencjaartystycznacertus.pl.

Za reżyserię spektaklu odpowiada Cezary Żak. Ceniony aktor wciela się również w rolę Pierra Brochanta, czyli bogatego wydawcy i organizatora tytułowej kolacji. Poniżej przedstawiamy kto jest kim w premierowym spektaklu.

Cezary Żak jako Pierre Brochant

Ogólnopolska premiera spektaklu "Kolacja dla głupca" w połowie stycznia w Częstochowie. Kto wystąpi na scenie? 2
Cezary Żak (fot. Iza Grzybowska/archiwum Agencji Artystycznej Certus)

Ukończył studia na wydziale aktorskim PWST we Wrocławiu. W 1993 r. otrzymał nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Teatru dla młodego aktora. Dziś na koncie ma sporo innych nagród, w tym Kryształowy Grant dla najkomiczniejszego aktora przyznany w 2010 r. na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu.

Przez lata grał w Teatrze Powszechnym w Warszawie, dziś możemy go zobaczyć na scenach teatrów: Polonia, 6. Piętro i Och- Teatr. Sympatię i uznanie widzów zdobył za sprawą ról w serialach „Klan”, „Ludzie Chudego”, „Halo Hans”, „Miodowe lata”, „Ranczo” i „Twierdza szyfrów”. Dla Agencji Artystycznej Certus wyreżyserował dotychczas spektakle „Złodziej”, „Serca na odwyku” i właśnie „Kolacja dla głupca”.

Bartłomiej Topa jako Francois Pignon

Ogólnopolska premiera spektaklu "Kolacja dla głupca" w połowie stycznia w Częstochowie. Kto wystąpi na scenie? 3
Bartłomiej Topa (fot. Iza Grzybowska/archiwum Agencji Artystycznej Certus)

Absolwent wydziału aktorskiego PWSFTviT im. Schillera w Łodzi. Na początku aktorskiej drogi, za rolę w przedstawieniu „Ryszard III” otrzymał nagrodę na IX Ogólnopolskim Przedstawieniu Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. W latach 90. XX w. grał w takich produkcjach jak „Trzy kolory: Biały” i „Pożegnanie z Marią”.

Potem popularność przyniosły mu role w takich serialach jak „Trzeci oficer”, „Pod powierzchnią”, „Krew z krwi”, „Ultraviolet” i „Wataha”. Z kolei szczególne uznanie środowiska wypracował, grając m.in. w filmach w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego – „Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem” i „Kler”.

Małgorzata Pieczyńska jako Christine Brochant

Ogólnopolska premiera spektaklu "Kolacja dla głupca" w połowie stycznia w Częstochowie. Kto wystąpi na scenie? 4
Małgorzata Pieczyńska (fot. Iza Grzybowska/archiwum Agencji Artystycznej Certus)

Absolwentka warszawskiej PWST.  Na studiach zadebiutowała na scenie Teatru Powszechnego w sztuce „Mefisto” Klausa Manna oraz w filmach „Wierna rzeka” i „Nadzór”. Uwagę widzów zwróciła też rolami w filmach „Baryton”, „Ceremonia pogrzebowa” i „Krótki film o zabijaniu”.

W 1986 r. otrzymała prestiżową nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego. Niezapomniane są też jej role w filmach „Komediantka” i „Piłkarski poker”. Pod koniec lat 80. Wyjechała do Szwecji, gdzie zagrała m.in. w produkcji „Skilda värlard”. Na polskie ekrany powróciła potem rolami m.in. w „Ekstradycji” i „Quo Vadis”.

Agnieszka Więdłocha jako Marlene (zamiennie)

Ogólnopolska premiera spektaklu "Kolacja dla głupca" w połowie stycznia w Częstochowie. Kto wystąpi na scenie? 5
Agnieszka Więdłocha (fot. Iza Grzybowska/archiwum Agencji Artystycznej Certus)

To absolwentka łódzkiej PWSFTviT. Jest aktorką Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, gościnnie występuje zaś na deskach warszawskich teatrów: Polonia, Och-Teatr, Imka. Jest laureatką Złotej Maski za najlepszy debiut sezonu 2009/2010 i najlepszą rolę sezonu 2017 (za którą uznano Abigail Williams z „Czarownicach z Salem”).

Telewidzowie pokochali ją jako Lenę z „Czasu honoru”, potem listę ról serialowych dopełniły te zagrane w choćby „Lekarzach”, „Komisarzu Alexie”, „Powiedz TAK!” czy „Recepturze”. Na kinowym ekranie królowała m.in. w trzech odsłonach „Planety Singli”, a także filmach „Po prostu przyjaźń”, „Proceder” czy „Kobieta sukcesu”

Marta Chodorowska jako Marlene (zamiennie)

Ogólnopolska premiera spektaklu "Kolacja dla głupca" w połowie stycznia w Częstochowie. Kto wystąpi na scenie? 6
Marta Chodorowska (fot. Iza Grzybowska/archiwum Agencji Artystycznej Certus)

Jest absolwentką Lart Studio w Krakowie i warszawskiej PWST. Gościnnie występowała m.in. w Teatrze Narodowym (w spektaklach Agnieszki Glińskiej, Jerzego Jarockiego i Jaquesa Lassala) oraz teatrach: Syrena i Kamienica. W filmie zadebiutowała rolą w „Powiedz to Gabi” w reżyserii Rolanda Rowińskiego.

Publiczność pokochała ją jako Klaudię z serialu „Ranczo”. Telewidzowie znają ją również z ról w „Sprawiedliwych” czy „Korona królów”. W filmografii aktorki warto wyróżnić takie produkcje jak „Emilka płacze”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Ranczo Wilkowyje”, „Zero_jeden_zero” czy „7 uczuć”.

Michał Zieliński jako Lucien Cheval, dr Archambaud

Ogólnopolska premiera spektaklu "Kolacja dla głupca" w połowie stycznia w Częstochowie. Kto wystąpi na scenie? 7
Michał Zieliński (fot. Iza Grzybowska/archiwum Agencji Artystycznej Certus)

Absolwent warszawskiej PWST. W latach 1996-2996 był Teatru Powszechnego w Warszawie, obecnie gra w Och-Teatrze Krystyny Jandy. Na liście najważniejszych ról teatralnych z jego dorobku znajdują się te w spektaklach „Trzy siostry”, „Kaleka z Inishmaan”, „Król Lear” oraz „Wesołe kumoszki z Windsoru”. Występuje również w monodramie „Chamlet – monolog parodysty”.

Wystąpił w takich filmach jak „Ile waży koń trojański”, „Kołysanka”, „Operacja koza” oraz „Ryś”. Popularność i sympatię widzów zdobył, parodiując znane osoby życia publicznego w programie „Szymon Majewski Show”.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Cezary Żak: Ludzie przychodzą do teatru, a ja robię wszystko, by była to rozrywka w dobrym guście [ROZMOWA]

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -