fbpx
Targi budowlane, wyposażenia wnętrz i nieruchomości Częstochowa
Strona głównaKultura i rozrywkaOgłoszono program XIX Święta Ciulimu-Czulentu. W Lelowie zagrają Elektryczne Gitary

Ogłoszono program XIX Święta Ciulimu-Czulentu. W Lelowie zagrają Elektryczne Gitary

Tegoroczna, dziewiętnasta odsłona Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu – Czulentu” odbędzie w terminie od 19 do 21 sierpnia.

Przypomnijmy, że „Święto Ciulimu – Czulentu” organizowane jest w Lelowie od 2003 r. jako spotkanie dwóch kultur: polskiej i żydowskiej. Inicjatorem imprezy byli ówczesny wójt gminy Lelów Jerzy Szydłowski oraz rabin Simcha Krakowski, główny organizator przyjazdu chasydów do Lelowa na grób Cadyka Dawida Bidermana.

Pierwsze święto miało charakter bardzo kameralny, stało się jednak podstawą do dalszych działań. Impreza rozrosła się tak, że od lat gości nie tylko z całego kraju, ale także spoza jego granic. Uczestnikami tego święta są bowiem m.in. także chasydzi z Izraela.

Obecnie Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu – Czulentu” jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. Każda edycja wydarzenia przypomina o wspólnej historii Polaków i Żydów. Stąd prezentacja muzyki, tradycji czy kuchni obu kultur. Oczywiście co roku impreza ma smak tytułowych potraw (obie mają certyfikat), ale to nie jedyne przysmaki, których można skosztować podczas wakacyjnego weekendu w Lelowie.

Festiwal rozpocznie się w piątek, 19 sierpnia

Tegoroczna odsłona będzie już dziewiętnastą. Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie ogłosił właśnie program wydarzenia. Festiwal zaplanowano w terminie od 19 do 21 sierpnia.

Atrakcje pierwszego dnia święta odbywać się mają w siedzibie Ośrodka przy ul. Szczekocińskiej 31. Tam odbędzie się m.in. projekcja filmu „Oficer i szpieg” w reżyserii Romana Polańskiego oraz wystawa fotograficzna Dariusza Gawrońskiego „Chasydzi w Lelowie”.

Oficjalne otwarcie święta zaplanowano na 20 sierpnia na godz. 16. W programie tego dnia znajdą się również choćby koncerty grupy Elektryczne Gitary z Kubą Sienkiewiczem na czele oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Z kolei uroczyste zapalenie menory będzie miało miejsce 21 sierpnia o godz. 15. Muzyczną oprawę tego dnia zapewni m.in. Max Klezmer Band.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę festiwal odbywał się będzie na stadionie przy ul. Sportowej. W programie nie zabraknie imprez towarzyszących. Organizatorzy zapraszają na wystawę oraz warsztaty wycinanki polskiej i żydowskiej, a także warsztaty tańca żydowskiego. Zaplanowano również oprowadzanie po ohelu i synagodze. W sobotę będzie je można zwiedzać od godz. 14 do 16, a w niedzielę – od godz. 12 do 14.

XIX Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu – Czulentu” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultry: EtnoPolska. Szczegóły: www.gok.lelow.eu.

XIX Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu – Czulentu”

19 sierpnia (piątek)

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie

godz. 17 – projekcja filmu „Oficer i Szpieg” (Francja/Włochy 2019)

  • Dyskusja o filmie – prowadzenie: dr Maciej Stroiński (Uniwersytet Jagielloński)
  • Wystawa fotograficzna Dariusza Gawrońskiego „Chasydzi w Lelowie”
  • Wystawa wycinanki polskiej i żydowskiej Grzegorza Dudały

20 sierpnia (sobota)

godz. 16 – otwarcie imprezy

godz. 16.30- występ Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej

godz. 17.30- występ zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie

godz. 18 – koncert zespołu Elektryczne Gitary

godz. 20 – koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

21 sierpnia (niedziela)

godz. 15 – uroczyste zapalenie menory

godz. 15.30 – występ zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie

godz. 16 – koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Urszuli Makosz z zespołem 

godz. 17.30 – spektakl „I skrzypek gra” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej

godz. 18 – koncert zespołu Max Klezmer Band 

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -