fbpx
Strona głównaWiadomościJasna Góra. W tym tygodniu do sanktuarium dotrze m.in. pielgrzymka góralska

Jasna Góra. W tym tygodniu do sanktuarium dotrze m.in. pielgrzymka góralska

W tym tygodniu na Jasną Górę dotrą m.in. piesze pielgrzymki diecezji bydgoskiej oraz góralska.

Sezon pielgrzymkowy trwa! Biuro Prasowe Jasnej Góry zapowiada przybycie do sanktuarium kolejnych grup pątniczych. I tak w piątek, 29 lipca mszą św. o godz. 17 w Bazylice rozpocznie się Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego, jej uczestnicy wezmą udział w nocnym czuwaniu. Główne uroczystości odbędą się w sobotę, 31 lipca na szczycie o. 11.30.

Spotkaniem w Sali Różańcowej o godz.18 w sobotę, 30 lipca, rozpocznie się zaś pielgrzymka nowogródzian. W ten sposób od lat potomkowie i bliscy dawnych mieszkańców Nowogródka czczą pamięć 11 sióstr nazaretanek z tego miasta, rozstrzelanych przez Niemców 1 sierpnia 1943 r. Zakonnice, które oddały życie za innych mieszkańców, beatyfikował Jan Paweł II. Msza św. odbędzie się w niedzielę, 31 lipca o godz.9.30 w Kaplicy Matki Bożej o 9.30.

Z kolei w niedzielę, 31 lipca, dotrze Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej. Pątnicy kierują się na Jasną Górę już po raz osiemnasty. Tegoroczna pielgrzyma została zorganizowana w tradycyjnej formie. Hasło tegorocznych rekolekcji w drodze to: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Główny przewodnik to ks. Krzysztof Klóska. Grupy wyruszyły z Bydgoszczy, a także z Górki Klasztornej (gdzie znajduje się najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce), Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego i Szubina.

Jest też grupa akademicka, która prowadzi ks. Piotr Wachowski. Im towarzyszy hasło „Pomiędzy nami”. To nawiązanie do fragmentu hymnu z wielkanocnych Nieszporów „Pomiędzy nami idziesz, Panie, po kamienistej drodze życia. I słuchasz słów zrodzonych z lęku, przed jutrem pełnym tajemnicy..” Wejście 18. Pieszej Pielgrzymki Diec. Bydgoskiej przewidziano o 11, a msza św. pielgrzymkowa rozpocznie się w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.30.

Tego samego dnia do sanatorium dotrze także tradycyjna Piesza Pielgrzymka Góralska. Wierni wyruszyli w nią już po raz 41. Wejście tej niezwykle barwnej grupy zaplanowano na 13. Górale w progi sanktuarium wkraczają w regionalnych strojach i przy dźwiękach góralskiej muzyki. Obok rdzennych mieszkańców Podhala, chętnie idą z nimi pielgrzymi z różnych stron Polski.

Msza św. pielgrzymkowa sprawowana będzie zaś w Bazylice o godz. 14.30, a przewodniczyć jej ma metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnikom towarzyszy hasło “Posłani w pokoju Chrystusa”. Głównym przewodnikiem jest paulin z Bachledówki o. Łukasz Flader.

Pieszo pielgrzymuje nie tylko Polska. Tego fenomenu chcieli doświadczyć także młodzi mieszkańcy z Hiszpanii. Ok. 70 osób z dwóch parafii barcelońskich wyruszyło pieszo z Krakowa. Na Jasną Górę dotarli w poniedziałek. Z kolei 30 lipca dotrzeć ma także piesza pielgrzymka z Ostrawy w Republice Czeskiej. Wierni spotkają się na mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o 13.30.

Polaków i Czechów połączyła paulińska parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrawie – Przywozie. Warto dodać, że pielgrzymka z Ostrawy jest drugą obok grupy z Zaolzia pielgrzymką wyruszającą z Republiki Czeskiej. Ponadto zza południowej granicy – ze Słowacji – pod szczyt przychodzą także grupy z Vranova nad Toplou (13 sierpnia) i z Trnawy (25 sierpnia).

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -Politechnika Opolska