fbpx
Strona głównaPomoc dla Ukrainy16 marca UM Częstochowy zaczyna wydawać numery PESEL dla ukraińskich uchodźców wojennych

16 marca UM Częstochowy zaczyna wydawać numery PESEL dla ukraińskich uchodźców wojennych

Numery PESEL dla ukraińskich uchodźców wojennych będą wydawane od środy, 16 marca w UM Częstochowy. Cztery stanowiska będą dostępne przy ul. Waszyngtona 5.

W budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona 5 zostaną uruchomione 4 stanowiska na sali obsługi interesanta. Będą obsługiwane przez pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich.

Aby numer PESEL został nadany, wcześniej trzeba będzie wykonać i dostarczyć zdjęcie biometryczne oraz pobrać odciski palców (generowane w Rejestrze Dowodów Osobistych). Odciski palców będą pobierane na stanowisku nadawania numeru PESEL. Do tej pory Urząd Miasta dysponował dwoma wolnymi czytnikami linii papilarnych, ale dzięki przesunięciom sprzętu możliwe jest uruchomienie 4 stanowisk.

Wymagane zdjęcie ukraińscy uchodźcy będą mogli wykonać bezpłatnie w punkcie informacyjno-pomocowym UM przy ul. Śląskiej 3/5 . W tym miejscu mogą również otrzymać pomoc w wypełnieniu wniosku, który należy dostarczyć wraz z fotografią. Z tego powodu UM zaleca wcześniejszą wizytę w punkcie.

W toku rejestracji danych osobowych i nadania numeru PESEL oraz pobrania wizerunku i odcisków palców, będą rejestrowane dodatkowe dane, takie jak data wjazdu do kraju. W przypadku dzieci i ewentualnie osób objętych instytucją opieki czy kurateli notowane będą dane osób sprawujących faktyczną pieczę.

W rejestrze PESEL wprowadzony zostanie specjalny status dla obywateli Ukrainy, rejestrujących się w tym trybie. Zapis tych danych jest bowiem niezbędny z punktu widzenia udzielania dalszych świadczeń przez organy polskiej administracji. Równocześnie nadawany będzie Profil Zaufany, ułatwiający dostęp do wielu usług. Niestety warunkiem jest posiadanie telefonu w polskiej sieci komórkowej oraz adresu mailowego ze znakami w alfabecie łacińskim.

W związku z tym, że procedura nadania numeru PESEL trwa ok. 30-40 minut, należy liczyć się z kolejkami, dlatego też trzeba będzie uzbroić się w cierpliwości wyrozumiałość. W pierwszych dniach UM z pewnością nie da rady obsłużyć wszystkich wnioskodawców, dlatego też jeżeli ktoś może się wstrzymać – niech zgłosi się po numer PESEL za kilka dni.

UM Częstochowy czynny jest od poniedziałku do piątku, ale w najbliższą sobotę, 19 marca, stanowiska przy których można uzyskać numer PESEL, będą czynne dodatkowo w godzinach 7.30-11.30.

Numer PESEL mogą uzyskać te osoby, które przybyły w okresie od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terenu Ukrainy, w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi.

Wniosek o nadanie numeru PESEL można złożyć w dowolnym organie gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W Częstochowie procedura wykonywana jest w Urzędzie Miasta Częstochowy, w budynku przy ul. Waszyngtona 5. Wniosek należy złożyć osobiście, z wyjątkiem dzieci do 12. roku życia. Nie muszą być one obecne przy jego składaniu, poza sytuacją, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie.

Podsumowując…

Osoba ubiegająca się o numer PESEL, musi złożyć osobiście wniosek. Formularz można dostać w urzędzie gminy lub miasta. Dokument dostępny jest także w rosyjskiej wersji językowej. Oprócz wniosku, należy dostarczyć też kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35×45 mm. Jeśli osoba na zdjęciu jest w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy, należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Ponadto warto sprawdzić, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie.

Poza tym należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość i dane, które są we wniosku. Jeżeli osoba nie posiada takiego potwierdzenia, może złożyć oświadczenie o jego braku, jednak pod rygorem odpowiedzialności karnej. Jeśli wniosek wypełniany jest w imieniu osoby małoletniej, czyli poniżej 18 roku życia, należy podać dane rodziców lub osoby sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem.

Usługa jest bezpłatna. Po dokonaniu wszelkich formalności, uchodźca z objętej działaniami wojennymi Ukrainy, otrzyma numer PESEL. Więcej informacji w językach ukraińskim i polskim otrzymać można tutaj oraz tutaj.

Procedura, związana z nadawaniem numerów PESEL dla ukraińskich uchodźców wojennych, początkowo miała rozpocząć się dnia 14 marca, o czym pisaliśmy w tym artykule. Została jednak przesunięta o dwa dni.

Linda Nocoń-Ściebura/UM Częstochowy

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -