fbpx
Strona głównaPomoc dla UkrainyOd 14 marca Ukrainki i Ukraińcy mogą starać się o nadanie numeru...

Od 14 marca Ukrainki i Ukraińcy mogą starać się o nadanie numeru PESEL

Od 14 marca pracownicy Referatu Ewidencji Ludności w trybie specjalnym będą nadawać Ukrainkom i Ukraińcom numer PESEL, bez konieczności wykazywania podstawy prawnej jego uzyskania.

Ze względu na nadzwyczajną sytuację migracyjną, związaną z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, polski rząd przygotował projekt specustawy. Dotyczy on pomocy obywatelkom i obywatelom Ukrainy, uciekających przed skutkami konfliktu. Treść ustawy zakłada, że w rejestrze PESEL zostanie wprowadzony odrębny status dla ukraińskich uchodźców.

W związku z tym, w budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona zostanie uruchomione dodatkowe stanowisko na sali obsługi interesanta, a w przypadku dużej liczby zainteresowanych, powstanie kolejne takie stanowisko.

Jak przypomina Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, proces nadania numeru PESEL połączony będzie z obligatoryjnym pobraniem wizerunku osoby oraz jej odcisków palców. Osoby, wjeżdżające na szczególnych zasadach do naszego kraju, często nie posiadają wymaganych w obecnym stanie prawnym dokumentów tożsamości. Z tego powodu, wprowadzony zostanie dedykowany dla tej kategorii osób katalog dokumentów wymaganych do nadania numeru PESEL.

W toku rejestracji danych osoby, nadania numeru PESEL oraz pobrania wizerunku i odcisków palców, będą rejestrowane dodatkowe dane, takie jak data wjazdu do kraju, a w przypadku dzieci i ewentualnie osób objętych instytucją opieki czy kurateli – dane osób sprawujących faktyczną pieczę.

W rejestrze PESEL wprowadzony zostanie specjalny status dla Ukrainek i Ukraińców rejestrujących się w tym trybie. Rejestracja tych danych jest niezbędna z punktu widzenia udzielania dalszych świadczeń przez organy polskiej administracji. Automatycznie nadawany będzie także Profil Zaufany, ułatwiający dostęp do szeregu usług.

LNŚ

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Nowa Deweloper - Mieszkania i domy w Częstochowie

Popularne

- Advertisment -Nowa Deweloper - Mieszkania i domy w Częstochowie