fbpx

16 marca UM Częstochowy zaczyna wydawać numery PESEL dla ukraińskich uchodźców wojennych

Numery PESEL dla ukraińskich uchodźców wojennych będą wydawane od środy, 16 marca w UM Częstochowy. Cztery stanowiska będą dostępne przy ul. Waszyngtona 5.

W budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona 5 zostaną uruchomione 4 stanowiska na sali obsługi interesanta. Będą obsługiwane przez pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich.

Aby numer PESEL został nadany, wcześniej trzeba będzie wykonać i dostarczyć zdjęcie biometryczne oraz pobrać odciski palców (generowane w Rejestrze Dowodów Osobistych). Odciski palców będą pobierane na stanowisku nadawania numeru PESEL. Do tej pory Urząd Miasta dysponował dwoma wolnymi czytnikami linii papilarnych, ale dzięki przesunięciom sprzętu możliwe jest uruchomienie 4 stanowisk.

Wymagane zdjęcie ukraińscy uchodźcy będą mogli wykonać bezpłatnie w punkcie informacyjno-pomocowym UM przy ul. Śląskiej 3/5 . W tym miejscu mogą również otrzymać pomoc w wypełnieniu wniosku, który należy dostarczyć wraz z fotografią. Z tego powodu UM zaleca wcześniejszą wizytę w punkcie.

W toku rejestracji danych osobowych i nadania numeru PESEL oraz pobrania wizerunku i odcisków palców, będą rejestrowane dodatkowe dane, takie jak data wjazdu do kraju. W przypadku dzieci i ewentualnie osób objętych instytucją opieki czy kurateli notowane będą dane osób sprawujących faktyczną pieczę.

W rejestrze PESEL wprowadzony zostanie specjalny status dla obywateli Ukrainy, rejestrujących się w tym trybie. Zapis tych danych jest bowiem niezbędny z punktu widzenia udzielania dalszych świadczeń przez organy polskiej administracji. Równocześnie nadawany będzie Profil Zaufany, ułatwiający dostęp do wielu usług. Niestety warunkiem jest posiadanie telefonu w polskiej sieci komórkowej oraz adresu mailowego ze znakami w alfabecie łacińskim.

W związku z tym, że procedura nadania numeru PESEL trwa ok. 30-40 minut, należy liczyć się z kolejkami, dlatego też trzeba będzie uzbroić się w cierpliwości wyrozumiałość. W pierwszych dniach UM z pewnością nie da rady obsłużyć wszystkich wnioskodawców, dlatego też jeżeli ktoś może się wstrzymać – niech zgłosi się po numer PESEL za kilka dni.

UM Częstochowy czynny jest od poniedziałku do piątku, ale w najbliższą sobotę, 19 marca, stanowiska przy których można uzyskać numer PESEL, będą czynne dodatkowo w godzinach 7.30-11.30.

Numer PESEL mogą uzyskać te osoby, które przybyły w okresie od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terenu Ukrainy, w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi.

Wniosek o nadanie numeru PESEL można złożyć w dowolnym organie gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W Częstochowie procedura wykonywana jest w Urzędzie Miasta Częstochowy, w budynku przy ul. Waszyngtona 5. Wniosek należy złożyć osobiście, z wyjątkiem dzieci do 12. roku życia. Nie muszą być one obecne przy jego składaniu, poza sytuacją, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie.

Podsumowując…

Osoba ubiegająca się o numer PESEL, musi złożyć osobiście wniosek. Formularz można dostać w urzędzie gminy lub miasta. Dokument dostępny jest także w rosyjskiej wersji językowej. Oprócz wniosku, należy dostarczyć też kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35×45 mm. Jeśli osoba na zdjęciu jest w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy, należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Ponadto warto sprawdzić, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie.

Poza tym należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość i dane, które są we wniosku. Jeżeli osoba nie posiada takiego potwierdzenia, może złożyć oświadczenie o jego braku, jednak pod rygorem odpowiedzialności karnej. Jeśli wniosek wypełniany jest w imieniu osoby małoletniej, czyli poniżej 18 roku życia, należy podać dane rodziców lub osoby sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem.

Usługa jest bezpłatna. Po dokonaniu wszelkich formalności, uchodźca z objętej działaniami wojennymi Ukrainy, otrzyma numer PESEL. Więcej informacji w językach ukraińskim i polskim otrzymać można tutaj oraz tutaj.

Procedura, związana z nadawaniem numerów PESEL dla ukraińskich uchodźców wojennych, początkowo miała rozpocząć się dnia 14 marca, o czym pisaliśmy w tym artykule. Została jednak przesunięta o dwa dni.

Linda Nocoń-Ściebura/UM Częstochowy