fbpx

Naturalniesylwia. Holistyczne warsztaty rozwoju osobistego w asyście koni

Czy koń pomoże mi skutecznie pozbyć się traum i żyć szczęśliwie? – takie pytania padają dosyć często. Odpowiedź jest prosta: tak, dzięki niemu można nauczyć się tego, jak żyć w zgodzie ze sobą.

Żadne inne zwierzę nie żyło tak blisko człowieka i żadne nie fascynowało go od tak dawna. Począwszy od chwili swego wczesnego udomowienia koń posłusznie towarzyszył człowiekowi, stając się środkiem transportu, towarzyszem w zawodach sportowych, rekreacji… Dziś uczy nas tego, jak żyć w równowadze, w zgodzie ze sobą i otaczającym nas światem, w którym my, ludzie coraz słabiej sobie radzimy.

Naturalniesylwia. Holistyczne warsztaty rozwoju osobistego w asyście koni 2
Sylwia Węgrzyn-Ziębińska

Często dopada nas smutek, lęk, poczucie utraty czegoś ważnego. Codzienne zdarzenia i inni ludzie „wkładają” nam mnóstwo blokad wewnętrznych i negatywnych przekonań na własny temat. To, jak o sobie zaczynamy myśleć, wpływa na jakość naszego życia. I pomału stajemy się tym, w co wierzymy.

Dlaczego to właśnie koń ma nas holistycznie uleczyć i nauczyć tego, jak żyć w zgodzie ze sobą? Nie jest tajemnicą, że koń jest symbolem piękna, wrażliwości, niezależności, wolności, siły, wyjątkowości, a nawet… dzikości. Może dlatego ta „magiczna” symbolika tych zwierząt jest tak bardzo bliska kobietom. Przecież już małe dziewczynki lgną do stajni, by przebywać w otoczeniu tych cudnych istot. Co więcej: ta miłość pozostaje w kobiecie do końca życia. Drugie oblicze konia odnosi się do życia w stadzie, rzeczywistości podobnej do naszej, ludzkiej.

Naturalniesylwia. Holistyczne warsztaty rozwoju osobistego w asyście koni 3
Sylwia Węgrzyn-Ziębińska

Innowacyjna metoda uczenia się ludzi Horse Assisted Education narodziła się w Niemczech na podstawie wieloletniej obserwacji życia koni w stadzie. Właściciele stajni sami doświadczali pozytywnego wpływu zwierząt na ich samopoczucie, co przełożyło się na skuteczność w osiąganiu własnych celów, mądrości życiowej, budowania relacji, komunikacji, wyrażania siebie, odnajdywania siły do działania. Z perspektywy mojej wieloletniej relacji z końmi dodam, że mają one również pozytywny wpływ terapeutyczny.

Dlaczego metoda rozwoju osobistego z udziałem koni jest skuteczna? Bo zachowanie konia jest autentyczne, dzięki temu tworzy się prawdziwa relacja, komunikacja wraz z odczuwaniem emocji i pragnień. To doświadczanie prawdziwego „Tu i Teraz”. Dzięki takiej świadomości siebie uczymy się właściwie zarządzać emocjami i skutecznie się komunikować. Poznając własne lęki, strachy i blokady, uczymy się nimi zarządzać i je eliminować. Dzięki temu stajemy się sobą, a wypracowana równowaga wewnętrzna doprowadza nas do wymarzonej samorealizacji.

Naturalniesylwia. Holistyczne warsztaty rozwoju osobistego w asyście koni 4
Naturalniesylwia

Jeśli chcesz tego wszystkiego do- świadczyć i poczuć, to zapraszam Cię na organizowane przeze mnie warsztaty Rozwoju Osobistego w asyście moich cudownych koni: Azali i Geronimo, które odbywają się w Myszkowie na Jurze. Pracę zaczniemy pod koniec kwietnia, ale już dziś można się zapisywać. Zapraszam na moją facebookową stronę – www.facebook.com/naturalniesylwia. Chętnie odpowiem na pytania dotyczące choćby metody pracy warsztatowej. Jako ciekawostkę dodam, że w 2016 r. Uniwersytet w Sussex dokonał badań psychologicznych, w których po raz pierwszy udowodniono naukowo, że konie odróżniają złych i nieszczęśliwych ludzi od tych szczęśliwych. Zatem koń może Ci pomóc w dążeniu do bycia szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam na moje warsztaty – szczególnie te dedykowane kobietom.

Sylwia Węgrzyn-Ziębińska

coach, trener rozwoju osobistego, miłośniczka koni

Czytaj także: Naturalniesylwia. Żyj po swojemu, a wiedzę czerp z natury. Jak zadbać o swój dobrostan?