Kina stacjonarne mogą zaprosić ponownie widzów od 12 lutego. Póki co, kinomanom nadal pozostają seanse w sieci. Stąd kolejne tytuły wybrane z oferty mojeekino.pl, które polecamy na weekend.
Zgodnie z piątkową decyzją rządu, kina stacjonarne będą mogły wznowić warunkowo działalność (czyli na okres dwóch tygodni). Widzów mogą zaprosić od 12 lutego. Dotyczy to nie tylko kin, ale także innych instytucji kultury, z teatrami na czele (o zmianach piszemy TUTAJ).
Póki co, kinomanom pozostają wyłącznie seanse w sieci. Taką alternatywę niezmienne oferuje platforma mojeekino.pl. Dzięki niej można nadrobić filmowe zaległości, a przy tym również wspomóc instytucje kultury, które od tygodni nie mogą funkcjonować w normalnym trybie.
Uczestnikiem akcji jest także Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie, oferujący miłośnikom kina wybrane przez siebie filmowe propozycje. Chcąc wesprzeć tę instytucję należy przy zakupie biletu w sieci wybrać kino OKF ILUZJA.
By ułatwić wybór tytułu na weekendowy wieczór, co tydzień prezentujemy naszym czytelnikom filmy wybrane z oferty mojeekino.pl (poprzednie zestawienie można zobaczyć TUTAJ). Za dostęp do wybranego tytułu na 48 godzin należy standardowo zapłacić 15 zł.
1.JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA
„Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci.
Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?
„Jeszcze dzień życia”. Reżyseria: Raul de la Fuente, Damian Nenow. Obsada: Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Olga Bołądź. Biograficzny, Polska, Hiszpania, Niemcy, Belgia, Węgry 2018, 82 minuty.
2.NIGDY NIE DOROŚNIEMY
Stolarz i grabarz Patrick Tate mieszka ze swoją rodziną na obrzeżach małego miasteczka przy drodze do Kaliforni. Życie w Garlow jest trudne, ale spokojne, aż do przybycia Dutcha Alberta i jego wyjętej spod prawa bandy. Tate będzie musiał wybrać między chęcią szybkiego zarobku a bezpieczeństwem swojej rodziny.
„Nigdy nie dorośniemy”. Reżyseria: Ivan Kavanagh. Obsada: John Cusack, Emile Hirsch, Déborah François. Western, Irlandia 2019, 100 minut.
3.OSTATNIE PROSECCO HRABIEGO ANCILLOTTO
Nieco nieporadny ale wnikliwy inspektor Stucky prowadzi skomplikowane śledztwo w sprawie serii morderstw i tajemniczego samobójstwa hrabiego Desiderio Ancillotto, właściciela winnicy na weneckich wzgórzach.
W 2010 roku północno-wschodnie Włochy zaczęły odczuwać recesję, której nikt się nie spodziewał. Tylko jeden sektor produkcyjny stawiał opór. Prosecco. Historia rywalizacji w świecie musującego wina z regionu Veneto staje się dla reżysera Antonio Padovana pretekstem do kryminalnej opowieści pełnej napięcia, humoru, pięknych kobiet, wioskowych dziwaków i urokliwych plenerów.
„Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto”. Reżyseria: Antonio Padovan. Obsada: Giuseppe Battiston, Teco Celio, Liz Solari. Komedia, Włochy 2017, 101 minut.
4.SZTUKA KOCHANIA
„Sztuka kochania” opowiada historię Michaliny Wisłockiej (1921-2005) – lekarki, seksuolożki, która dokonała niemożliwego: otworzyła drzwi polskich sypialni, rozprawiła się z konserwatywnymi stereotypami, wszechobecną ignorancją i zwykłą hipokryzją. Wisłocka – za pomocą jednej książki – zrewolucjonizowała życie seksualne całego kraju.
Ale zanim „Sztuka kochania” podbiła rodzimy rynek księgarski i przeobraziła seksualność PRL-u, jej autorka poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości, tocząc boje z partyjnymi dygnitarzami i bezduszną cenzurą.
Filmową opowieść o uznanej lekarce śledzimy na trzech różnych etapach życia Wisłockiej, które doprowadziły ją do napisania i wydania „Sztuki kochania”.
„Sztuka kochania”. Reżyseria: Maria Sadowska. Obsada: Magdalena Boczarska, Eryk Lubos, Piotr Adamczyk, Justyna Wasilewska. Dramat, Polska 2017, 116 minut.
5.XABO: KSIĄDZ BONIECKI
Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych” – mówi bohater filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań.
„xABo: Ksiądz Boniecki”. Reżyseria: Aleksandra Potoczek. Obsada: ks. Adam Boniecki, s. Małgorzata Chmielewska, prof. Bogdan de Barbaro. Dokumentalny, Polska 2020, 73 minuty.
Redakcja (mat. mojeekino.pl)