Miniony weekend upłynął w Częstochowie pod hasłem Krajowej Wystawy Rolniczej i Ogólnopolskich Dożynek. Wydarzenia te cieszyły się dużym zainteresowaniem – i to nie tylko wśród mieszkańców, ale i gości z różnych stron Polski.
Coroczne ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony i towarzysząca mu Krajowa Wystawa Rolnicza odbyły się tradycyjnie w pierwszy weekend września. Na drugie z wydarzeń zapraszał Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
Jubileuszową wystawę zainaugurowano 3 września, wernisażem wystawy “Zespół Śląsk – dynamika tradycji”, prezentowanej w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Pozostałe wydarzenia odbywały się już na terenie parku i pola namiotowego za Jasną Górą. Tam też – a dokładnie na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – miało miejsce sobotnie, oficjalne otwarcie 30. już Krajowej Wystawy Rolniczej. Niemal równolegle otwarto także konkurs kulinarny “Bitwa regionów” (opisywaliśmy ją TUTAJ).
W programie dwudniowej wystawy znalazło się wiele imprez towarzyszących, takich jak Targi Pszczelarskie, Wystawa Przedsiębiorczości i Maszyn Rolniczych, Kiermasz Kwiatów i Krzewów Ozdobnych, Odnawialne Źródła Energii, Wystawa Drobnego Inwentarza czy Wystawa Zwierząt Hodowlanych (zdjęcia z pierwszego dnia wystawy prezentowaliśmy TUTAJ).
Stoiska na terenie parkingów i w III Alei
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród częstochowian, ale także gości przybyłych z różnych zakątków Polski. Nie zabrakło chętnych do oglądania, kosztowania i kupowania. Wśród wystawców obecni byli bowiem rolnicy ze swoimi płodami, hodowcy zwierząt, wytwórcy maszyn rolniczych, a także ogrodnicy oraz pszczelarze. Ze względu sytuację związaną z pandemią COVID-19, podobnie jak rok temu, wystawcy prezentowali się na terenie wspomnianych parkingów jasnogórskich. Jedyna zmiana dotyczyła stoisk typowo handlowych, które usytuowano w III Alei Najświętszej Maryi Panny (w tym rejonie także nie brakło odwiedzających).
Swoje stoisko na terenie parkingów miała również nasza redakcja. Każdy, kto nas odwiedził otrzymał najnowsze wydanie „Gazety Regionalnej”, które przygotowaliśmy specjalnie z myślą o dożynkach.
Dodatkowo, w trakcie trwania wystawy można było liczyć także na porady pracowników oraz ekspertów z MRiRW, ARiMR, KOWR, CDR, KRUS, KRIR oraz ŚODR w Częstochowie.
Na Jasnej Górze gościł prezydent RP Andrzej Duda
Jeśli chodzi o same dożynki, to centralne uroczystości przypadły na niedzielę, 5 września. Już od rana trwała modlitwa na szczycie jasnogórskim, a delegacje z całej Polski prezentowały dożynkowe wieńce (przykładowe dzieła prezentowaliśmy TUTAJ). Tradycyjnie na początku Sumy starostowie dożynek składali na ręce głównego celebransa bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych zbiorów.
Tegorocznemu świętu przewodziło hasło “Do Matki naszego zawierzenia”. Upamiętniono także wydarzenia sprzed 40 lat, kiedy w Rzeszowie podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami a władzami PRL i podobne w Ustrzykach Dolnych. Warto dodać, że na rok 2021 przypadają też jubileuszowe obchody 25-lecia działalności izb rolniczych.
Niedzielnej mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Zgodnie z zapowiedzią w eucharystii uczestniczył również m.in. prezydent RP Andrzej Duda.
– Ogromnie się cieszę, że możemy się spotkać tutaj, na tych dożynkach jasnogórskich, w roku wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i razem modlić się za Ojczyznę, razem dziękować za ten rok, dziękować za plony, dziękować za jego wstąpienie w poczet błogosławionych, co już wkrótce nastąpi – zaznaczał podczas swojego przemówienia Andrzej Duda.
ZS
Czytaj także: Jasna Góra. Prezydent RP Andrzej Duda podziękował rolnikom za ich trud