fbpx

Jasna Góra. Delegacje z całej Polski prezentują dożynkowe wieńce

Główne uroczystości związane z ogólnopolskim świętem dziękczynienia za plony przypadają na 5 września. Od rana trwa modlitwa na szczycie jasnogórskim, delegacje z całej Polski prezentują dożynkowe wieńce.

Już tradycyjnie w pierwszy weekend września na Jasnej Górze odbywają się dożynki, czyli ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Tegoroczna odsłona organizowana jest pod hasłem „Do Matki naszego zawierzenia”.

Centralne uroczystości święta przypadają na niedzielę 5 września. Od rana już trwa modlitwa na szczycie jasnogórskim, a delegacje z całej Polski prezentują dożynkowe wieńce. Kreatywność twórców jest naprawdę godna podziwu.

Jasna Góra. Delegacje z całej Polski prezentują dożynkowe wieńce 2
Mikroskopijny wieniec (fot. Gazeta Regionalna)

Sporym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza „Mikroskopijny wieniec” wyrzeźbiony w kamieniu węgielnym. Należy go oglądać pod lupą, wtedy dojrzymy Trójcę Święcą, którą przedstawia.

Organizatorem jasnogórskich dożynek jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Historia centralnych dożynek w Polsce

Jasna Góra. Delegacje z całej Polski prezentują dożynkowe wieńce 3
5 września 2021 r. – delegacje z całej Polski prezentują dożynkowe wieńce (fot. Robert Jodłowski)

Jak przypomina Biuro Prasowe Jasnej Góry: pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W roku 1982 r. odbyły pierwsze dożynki jasnogórskie. Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, podczas których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI w.

Krajowe Duszpasterstwo Rolników jest od 1996 r. kontynuacją Komisji Duszpasterstwa Rolników, którą Konferencja Episkopatu Polski powołała 2 grudnia 1982 r. Pierwszym przewodniczącym komisji był bp Jan Gurda, a jego następcą bp Roman Andrzejewski. Komisja, w skład której wchodziło jedenastu członków, opracowała statut Duszpasterstwa Rolników. W 1996 r. zlikwidowano komisję, powierzając opiekę nad rolnikami krajowemu duszpasterzowi rolników.

ZS

Czytaj także: Prezydent Andrzej Duda na Jasnej Górze. Trwa tam święto dziękczynienia za plony