fbpx

Jerzy Kędziora odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis

W piątek, 10 marca podczas uroczystości organizowanej w Miejskiej Galerii Sztuki wybitny rzeźbiarz Jerzy Kędziora został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury.

Jak już pisaliśmy na łamach „Gazety Regionalnej” w minionym roku ceniony na całym świecie artysta obchodził dwa jubileusze. Pierwszym były 75. urodziny, drugim – 50-lecie uzyskania dyplomu artysty rzeźbiarza. Kumulacja tych okoliczności poskutkowała różnymi formami obchodów odbywających się pod tytułem „85 między jubileuszowych dób w balansie”. Zwieńczeniem podwójnego święta była wystawa „Przyziemieni w napięci”, którą 29 listopada Jerzy „Jotka” Kędziora otworzył w Sali Gobelinowej otwarto w Miejskiej Galerii Sztuki. Wernisaż uświetnił występ wibrafonisty Irka Głyka.

Jerzy Kędziora odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis 2
fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki

Pierwotnie wystawa planowana była do końca stycznia nowego roku, zainteresowanie nią było tak duże, że termin trwania przedłużono do 8 kwietnia. Zgodnie z zapowiedzią ekspozycji towarzyszy katalog, którego premiera odbyła się 10 marca. Wydarzenie miało być połączone ze spotkaniem i oprowadzaniem autorskim. Piątkowy wieczór zyskał jednak zupełnie inny, mocno uroczysty wymiar. Podczas uroczystości uhonorowano bowiem mistrza Złotym Medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury. Odznaczenie to wręczył Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poseł Szymon Giżyński, a o dokonaniach rzeźbiarza opowiedziała dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki – Anna Paleczek-Szumlas. Tego dnia na ręce urodzonego w Częstochowie artysty spłynęło również wiele listów gratulacyjnych.

Przypomnijmy, że „Przyziemieni w napięci” to prezentacja kilkunastu rzeźb z cyklu „Sportowcy”. Założeniem kuratorskim jest ujawnienie, choć nie całkiem wprost, procesu powstawania rzeźb – od projektu do efektu. Celowi temu posłużyć ma nieco teatralna scenografia, użycie świateł i cieni oraz zachęta dla widzów do interakcji. Wbrew powszechnym obyczajom – rzeźby mogą być dotykane, poruszane. Odkryją w ten sposób część swoich tajemnic. Kuratorem wystawy jest wspomniana już powyżej Anna Paleczek-Szumlas.

Wystawę można oglądać od wtorku do piątku od godz. 10.30 do 18, a w soboty i niedziele od godz. 12 do 19. Bilety normalne kosztują 10 zł, a ulgowe – 8 zł, w środy wstęp jest darmowy. Katalog można kupić w kasie galerii. Kosztuje 20 zł. Szczegóły: galeria.czest.pl.

red.

Czytaj także: Takie nasze wędrowanie. Przyczynek do biografii Jerzego „Jotki” Kędziory