fbpx

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Jerzego „Jotki” Kędziory

We wtorek, 29 listopada w Miejskiej Galerii Sztuki otwarta zostanie wystawa Jerzego „Jotki” Kędziory „Przyziemieni w napięciu”. Wernisaż zaplanowano na godz. 18.00.

Jerzy Kędziora to znany w kraju i za granicą rzeźbiarz, laureat wielu nagród, autor rozlicznych realizacji prezentowanych w Polsce i na świecie. Tworzy przede wszystkim rzeźbiarskie cykle, takie jak „Legendarni woje”, „Budowanie gniazda”, „Między niebem a ziemią” czy „Poczet polskich postaci legendarnych i prehistorycznych”. Najbardziej rozpoznawalnym cyklem jego autorstwa pozostają niezmiennie „Rzeźby balansujące”, czyli postaci o nadnaturalnej wielkości, zawieszone w niewyobrażalnych pozycjach na linach. Ważą kilkadziesiąt kilogramów, a sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu wbrew prawom fizyki.

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Jerzego "Jotki" Kędziory 1
Jedna z rzeźb autorstwa Jerzego Kędziory

W 2022 r. artysta obchodzi swoje jubileusze. Jak sam wymienia: 75 lat od urodzin i 50 lat od uzyskania dyplomu artysty rzeźbiarza. Kumulacja tych okoliczności poskutkowała różnymi formami obchodów odbywających się pod tytułem „85 między jubileuszowych dób w balansie”. Świętowanie zakończy wystawa prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki (Al. NMP 64).

Ekspozycję zatytułowano „Przyziemieni w napięciu”. To prezentacja kilkunastu rzeźb z cyklu „Sportowcy”. Kuratorem wystawy jest dyrektor instytucji Anna Paleczek-Szumlas.

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Jerzego "Jotki" Kędziory 2
Jedna z rzeźb autorstwa Jerzego Kędziory

-Założeniem kuratorskim jest ujawnienie, choć nie całkiem wprost, procesu powstawania rzeźb – od projektu do efektu. Celowi temu posłużyć ma nieco teatralna scenografia, użycie świateł i cieni oraz zachęta dla widzów do interakcji. Wbrew powszechnym obyczajom – rzeźby mogą być dotykane, poruszane. Odkryją w ten sposób część swoich tajemnic – czytamy w zapowiedzi.
Kuratorem wystawy jest Anna Paleczek-Szumlas.

Wtorkowy wernisaż w Sali Gobelinowej rozpocznie się o godz. 18. Wydarzenie połączone zostanie z występem wibrafonisty Irka Głyka. Z kolei o godz. 19.30 w sali kina OKF „Iluzja” rozpocznie się slajdshow. Szczegóły: galeria.czest.pl.

red., mat. MGS

Czytaj także: W Częstochowie zabrzmi “Animals” Pink Floyd. Spotkanie poprowadzi Piotr Metz