fbpx
Strona głównaPolecaneGary Moore Tribute Band wystąpi na tarasach Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie

Gary Moore Tribute Band wystąpi na tarasach Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie

W czwartek, 24 czerwca na tarasach częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki koncertował będzie Gary Moore Tribute Band. Występ zaplanowano na godz. 20, a wstęp jest wolny.

Koncert projektu Gary Moore Tribute Band miał już miejsce w Częstochowie. Na zaproszenie Miejskiej Galerii Sztuki zespół wystąpił w Klubie Stacherczak. Wydarzenie wpisywało się zaś w cykl “Nieśmiertelni”, który instytucja realizuje z powodzeniem od 2017 r. (bohaterem ostatniego z dotychczasowych “nieśmiertelnych” spotkań był zaś Tom Waits). Data koncertu była znamienna: 11 marca 2020 r. Dzień później, z powodu pandemii koronawirusa i decyzją sztabu kryzysowego, wszystkie instytucje kultury musiały zawiesić działalność. Do dziś nie powróciły do rzeczywistości sprzed epidemii.

Gary Moore Tribute Band wystąpi na tarasach Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie 1
Koncert Gary Moore Tribute Band w Klubie Stacherczak w marcu 2020 r. (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

To był magiczny wieczór!

Komu udało się wybrać na ubiegłoroczny koncert, z pewnością wyszedł zachwycony. Wieczór poświęcono pamięci Gary’ego Moore’a, zmarłego dziesięć lat temu, brytyjskiego artysty. Dorobek wirtuoza gitary prezentuje obecnie projekt Gary Moore Tribute Band. Formacji przewodzi syn legendy – Jack oraz basista i kompozytor Łukasz Gorczyca.

Najpierw obaj opowiadali o muzycznej legendzie, potem czarowali magią dźwięków. W “Stacherczaku” zabrzmiało więc m.in. Just Can’t Let You Go”, „Where Are You Now”, „I Can’t Quit You Baby”, „All You Love”, „Don’t Believe a Word”, „The Blues Is Alright” czy “Still Got The Blues”. Każdą kolejną solówką Jack Moore potwierdzał, że jest godnym następcą swojego ojca.

Gary Moore Tribute Band wystąpi na tarasach Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie 2
Koncert Gary Moore Tribute Band w Klubie Stacherczak w marcu 2020 r. (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Koncert na inaugurację tarasów

Teraz Gary Moore Tribute Band powraca do Częstochowy. I koncert znów będzie szczególny, tyle, że to nie koniec, a początek pewnej ery. Zespół wystąpi bowiem na tarasach Miejskiej Galerii Sztuki (Al. NMP 64), by zainaugurować tę przestrzeń jako miejsce różnych działań artystycznych.

Tu warto zaznaczyć, że o wykorzystaniu tego terenu dla potrzeb wydarzeń kulturalnych, a zwłaszcza koncertów, mówiło się od dawna. Tarasy pozostawały jednak niewykorzystane, dopiero teraz plany doczekają się realizacji. Dodajmy tu, że w ostatnim czasie wygląd tego miejsca odświeżyły kwiaty, które ubarwiły tarasową przestrzeń. Udało się je zasadzić dzięki dofinansowaniu, wcześniej zaś o przywrócenie świetności tej przestrzeni zabiegali m.in. prezes częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Hubert Wąsek oraz animator kultury Tomasz Kosiński.

Gary Moore Tribute Band wystąpi na tarasach Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie 3
Koncert Gary Moore Tribute Band w Klubie Stacherczak w marcu 2020 r. (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Inauguracyjny koncert odbędzie się w czwartek, 24 czerwca o godz. 20. To muzyczna grata, bowiem wstęp jest darmowy, a występ zapowiada się wyśmienicie.

Kto tworzy Gary Moore Tribute Band?

Wspomniany Jack Moore przez wiele lat występował z ojcem podczas gościnnych koncertów i na festiwalach na całym świecie. Na jednym z takich wydarzeń poznał Otisa Taylora, z którym odbył trasę koncertową po Wielkiej Brytanii. Występował też na Sunflower Jam w Royal Albert Hall uświetniając koncert Joe Bonamassy i Deep Purple. Do wspólnych koncertów zaprosił go również zespół Thinn Lizzy (z którym karierę zaczynał jego ojciec). Jack More grywa stale z zespołem Cassie Taylor, realizując równocześnie własne projekty muzyczne.

Gary Moore Tribute Band wystąpi na tarasach Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie 4
Koncert Gary Moore Tribute Band w Klubie Stacherczak w marcu 2020 r. (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Drugi z wymienionych już powyżej artystów, czyli Łukasz Gorczyca to basista i kompozytor, który koncertował i nagrywał w większości krajów Europy, USA i Azji. Współpracował z takimi artystami jak np. Billy Hamilton, Chaz de Paolo, Alex Rossi, Grainne Duffy, Ian Sands Blues Band, Krissy Matthews, Dave Ellis Blues Band, Andy Egert, Janet Robin, Wojciech Korda, Leon Hendrix czy Noel Coutts.

Jako Gary Moore Tribute Band wystąpią także Tomek Dominik, Bogdan Topolski oraz Szymon Pejski. Pierwszy z wymienionych to perkusista współpracujący z takimi wykonawcami jak np. Renata Przemyk, Püdelsi, Homo Twist, Tilt czy Inkwizycja. Gitarę solową reprezentuje zaś opolski, czyli pochodzący z Suwałk muzyk, kompozytor, producent, nauczyciel. Ostatni z trójki, czyli Pejski, zmierzy się wokalnie z utworami Moore’a. Muzyczne wykształcenie zdobył on w londyńskiej Vocaltec Actontown, wielu pamięta go pewnie z programu “Mam Talent”, w którym występował jako członek zespołu SteamLove.

Gary Moore Tribute Band wystąpi na tarasach Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie 5
Koncert Gary Moore Tribute Band w Klubie Stacherczak w marcu 2020 r. (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Wszystkich zainteresowanych udziałem w wydarzeniu organizatorzy proszą o zachowanie ochronnych zasad sanitarnych (maseczki, dystans). Szczegóły na stronie: www.galeria.czest.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: W częstochowskim teatrze odbędzie się koncert specjalny pamięci Piotra Machalicy

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here