Justyna Rygał z dwoma tytułami finalisty w konkursach z języka polskiego

0
408
JR-dyplom

Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych oraz w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego, uczennica Szkoły Podstawowej w Kruszynie – Justyna Rygał uzyskała w sumie dwa tytuły finalisty w konkursach z języka polskiego.

Uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie – Justyna Rygał zachwyciła wszystkich swoją wiedzą z języka polskiego. Uzyskanie tytułu finalisty w jednych z prestiżowych współzawodnictw uczniów ze Szkół Podstawowych z wybranego przedmiotu wymaga dużo przygotowań i pracy.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych, organizowana przez  Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk przebiegła w kilku etapach:

  • Szkolnym;
  • Rejonowym;
  • Ogólnopolskim.

Każdy z tych etapów był wymagający, dlatego trzeba było wykazać się wiedzą i umiejętnościami ujętymi w podstawie programowej z języka polskiego dla szkół podstawowych poszerzonymi o zagadnienia konkursowe.

Etap rejonowy i ogólnopolski składał się z części pisemnej (napisanie rozprawki i rozwiązanie testu językowego) oraz części ustnej (umiejętność analizy i interpretacji utworu poetyckiego).

Dzięki uzyskanemu tytułowi finalisty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego Justyna została zwolniona z egzaminu ósmoklasisty (automatycznie otrzymała maksymalną liczbę punktów z tego przedmiotu), co zarazem daje jej pierwszeństwo wyboru szkoły średniej.

Drugi tytuł finalisty uczennica Szkoły Podstawowej w Kryszynie uzyskała w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego, które organizowało Kuratorium Oświaty w Katowicach.

JR
Fot. UG w Kruszynie

Przebieg tego konkursu był podobny do wcześniejszej Olimpiady. Uczniowie musieli tak samo przebrnąć przez trzy etapy, z tym że oprócz zagadnień znajdujących się w podstawie programowej dla drugiego etapu edukacyjnego należało wykazać się znajomością dodatkowych tekstów literackich.

Justyna w oby dwa konkursy musiała włożyć sporo pracy, wytrwałości i zaangażowania oraz wykazać się znajomością dodatkowych dzieł z literatury polskiej i obcej, którą zdobyła dzięki samokształceniu i świadomemu pogłębianiu wiedzy czytając dodatkowe teksty literackie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here