fbpx
Strona głównaPolecaneW częstochowskim teatrze odbędzie się koncert specjalny pamięci Piotra Machalicy

W częstochowskim teatrze odbędzie się koncert specjalny pamięci Piotra Machalicy

„Dziś są moje imieniny” to wyjątkowa propozycja w repertuarze Teatru im. Mickiewicza. To bowiem koncert pamięci Piotra Machalicy, wieloletniego dyrektora artystycznego instytucji. Wydarzenie dedykowane jest częstochowskim przyjaciołom i wielbicielom słynnego aktora.

Ta informacja poruszyła dogłębni nie tylko środowisko artystyczne: 14 grudnia 2020 r. odszedł Piotr Machalica (o tym smutnym wydarzeniu informowaliśmy TUTAJ). W Częstochowie publiczność uwielbiała go szczególnie. Przez 12 lat był bowiem dyrektorem Teatru im. Mickiewicza (lata 2006-2018). Na scenie przy ul. Kilińskiego podziwialiśmy go m.in. w „Miłości i polityce”, „Kredycie”, „Mieszczaninie szlachcicem”, „Do dna”, „Hamlecie” czy „Trzech siostrach”. Obdarzony talentem wokalnym aktor często uczestniczył również w projektach muzycznych takich jak „Stachura”, „Tango FM”, „MACHALista przebojów”, „Tacy duzi chłopcy” oraz „Hemar w chmurach. Kabaret”. Ostatnie dwa tytuły (podobnie jak „Życie: trzy wersje”) Machalica również wyreżyserował (spektakle z udziałem aktora wspominaliśmy TUTAJ).

W częstochowskim teatrze odbędzie się koncert specjalny pamięci Piotra Machalicy 1
Piotr Machalica (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

„Dziś są moje imieniny”

Nic więc dziwnego, że częstochowski zespół, upamiętni go śpiewająco. Stąd właśnie koncert „Dziś są moje imieniny”.

– Tytuł stanowi parafrazę wiersza Edwarda Stachury. Poeta pisał o urodzinach, my mamy imieniny. Wszystko dlatego, że koncert chcemy zaprezentować w imieniny Piotra, tj. 29  czerwca. A ponieważ na sali może zasiąść tylko połowa publiczności, dołożyliśmy drugi występ – 30 czerwca – wyjaśnia Robert Dorosławski, który reżyseruje przedsięwzięcie. – Osią wydarzenia, czego łatwo się domyślić po tytule, będzie koncert „Stachura”, który zrealizowaliśmy kilkanaście lat temu – dodaje.

Nie oznacza to, że podczas wieczoru zabrzmią wyłącznie teksty Steda. Program ułożony został z piosenek, które Machalica lubił i śpiewał. Widzowie usłyszą więc m.in. piosenki Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej.

– Na scenie wystąpi niemal cały zespół aktorski naszego teatru. Ze mną to 17 osób. Zaprezentują się również częstochowscy muzycy, których Piotr uwielbiał, z którymi się przyjaźnił i koncertował, a wśród nich Marcin Lamch, Krzysztof Niedźwiecki, Michał Rorat, Michał Walczak, Darek Bafeltowski – wylicza Dorosławski.

Koncert z potrzeby serca

Samego Machalicę będzie można nie tylko usłyszeć (a śpiewał on głosem, którego nie da się pomylić), ale także zobaczyć. W program wplecione zostaną nagrania, które zarejestrował teatr.

– Koncert ten w pierwszej kolejności dedykowany jest wszystkim częstochowskim przyjaciołom Piotra, ale też tym, którzy po prostu lubią piosenkę poetycką. Mam nadzieję, że będzie pięknie i wzruszająco – mówi dyrektor częstochowskiej sceny.

To okazjonalne wydarzenie, koncerty będą więc tylko dwa. Nie przewidziano powtórek. Zaplanowano je na 29 i 30 czerwca na godz. 19. Bilety na parter kosztują 60 zł, na balkon – 50 zł.

– Inne nasze koncerty powstają z potrzeb teatralnych, nieco komercyjnych, ale ten koncert jest inny. W moim przypadku powstaje on wyłącznie z potrzeb osobistych. Z potrzeby serca. Inaczej straciłby swoją wymowę, przestałby być wyjątkowy  – podkreśla Robert Dorosławski.

Szczegóły można znaleźć na stronie www.teatr-mickiewicza.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: “Teatr na wakacje”. Jakie spektakle zaplanowano w Częstochowie na lipiec i sierpień?

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here