fbpx

Fundacja Oczami Brata z wyróżnieniem honorowym w konkursie na najlepsze działania teatralne w czasie pandemii COVID-19

Przyznano nagrody w konkursie DIG IT na najlepsze działania teatralne w czasie pandemii COVID-19. Częstochowska Fundacja Oczami Brata i jej słuchowisko „Cebula” otrzymało w nim wyróżnienie honorowe.

Za Konkursem DIG IT stoi Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Celem jest wyłonienie spektakli i wydarzeń online zrealizowanych w czasie pandemii COVID-19, które wniosły nową jakość do polskiego życia teatralnego, a ich twórcy proponowali oryginalny, ciekawy sposób kontaktu i komunikacji z widzem.

Komisja oceniła 270 projektów

Do Konkursu zgłoszono 270 projektów. Obowiązywały cztery kategorie: najlepsza premiera, najlepsze słuchowisko, najlepszy inny projekt teatralny i najlepsze wydarzenie przeniesione do internetu. Wśród wnioskodawców znalazły się teatry publiczne, teatry prywatne, organizacje pozarządowe, domy i centra kultury, przedsiębiorcy, a także artystki i artyści freelancerzy. Warunkiem zgłoszenia projektu była jego realizacja w sieci od 12 marca 2020 r. (czyli od dnia pierwszego zawieszenia działalności instytucji kultury) do 31 marca 2021 r.

Fundacja Oczami Brata z wyróżnieniem honorowym w konkursie na najlepsze działania teatralne w czasie pandemii COVID-19 2
Konkurs DIG IT (mat. prasowe)

Zgłoszono 98 propozycji w kategorii najlepszy spektakl premierowy (przedstawienia przygotowane i zrealizowane specjalnie z myślą o ich prezentacji w internecie), 43 w kategorii najlepsze słuchowisko (powstałe poza rozgłośnią radiową), 107 w kategorii najlepszy inny projekt teatralny (przedsięwzięcia o artystycznym lub edukacyjnym charakterze – np. seriale teatralne, czytania performatywne, warsztaty – przygotowane oryginalnie w formule online) oraz 22 w kategorii najlepsze wydarzenie teatralne przeniesione do internetu (projekty – w tym konferencje i festiwale – przygotowane pierwotnie w formie stacjonarnej, a zaadaptowane do warunków i potrzeb online).

Zwycięskie projekty wyłoniło pięcioosobowa komisja, którą tworzyli Dominik Gac (teatrolog i krytyk teatralny), Mateusz Grzesiński (producent i dziennikarz telewizyjny, animator kultury), Waldemar Kuligowski (profesor zwyczajny w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu; kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej), Grażyna Lutosławska (dziennikarka Radia Lublin, pisarka, wykładowczyni UMCS w Lublinie, autorka i reżyserka słuchowisk) oraz Olga Sobkowicz (kierowniczka Działu Organizacji Instytutu Teatralnego, koordynatorka Konkursu).

Wyniki ogłoszono 11 czerwca

Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się w piątek, 11 czerwca w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Transmitowano je na kanale YouTube, Facebooku oraz stronie internetowej Instytutu (galę można zobaczyć np. TUTAJ).

Częstochowie powodów do dumy dostarczyła Fundacja Oczami Brata, która otrzymała wyróżnienie honorowe za słuchowisko „Cebula” w reżyserii Cezarego Ilczyny.

W tej kategorii laureatem nagrody głównej zostało Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich za słuchowisko „Ptaki nocne” w reżyserii Marzeny Sadochy. Wyróżnienie trafiło zaś w ręce Doroty Bator za słuchowisko „Kiedy jesteś pomiędzy wodą a lwem morskim… uciekaj!”.

-Nagrodzone i wyróżnione spektakle teatru dźwięku w słuchowisku znalazły formę, dzięki której odpowiedź na pytanie o przyszłość zależy od tego, jak zabrzmi odpowiedź na pytanie o nasze relacje z drugim człowiekiem – wskazali jurorzy konkursu.

Listę wszystkich laureatów można znaleźć na stronie www.instytut-teatralny.pl.

„Cebulę” oparto na prawdziwej historii

Fundacja Oczami Brata z wyróżnieniem honorowym w konkursie na najlepsze działania teatralne w czasie pandemii COVID-19 3
Twórcy słuchowiska 'Cebula’ przygotowywanego przez Fundację Oczami Brata w Częstochowie (fot. Fundacji Oczami Brata)

– Stanęliśmy w konkursie DIG-IT Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ramię w ramię m.in. z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatrem Żydowskim, Teatrem TR, Teatrem Ochoty w Warszawie i ponad z dwustoma innymi organizacjami i instytucjami w kraju… i otrzymaliśmy wyróżnienie honorowe za słuchowisko „Cebula” w produkcji Fundacja Oczami Brata! Cieszę się szalenie, bo dyplom aktorski odebrałem dopiero w ostatnią niedzielę, a od wtorku rozpoczynamy próby do spektaklu – cieszył się Paweł Bilski, prezes i fundator Fundacji Oczami Brata.

Słuchowisko „Cebula” zrealizowano w ramach „Te@tru na SŁUCHawkach”. Na to przedsięwzięcie częstochowska fundacja otrzymała dotację Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (przyznawaną w ramach programu „Kultura w sieci”). Premiera odbyła się w połowie sierpnia ubiegłego roku.

Słuchowisko artystyczny sposób nawiązuje do historii powstania Fundacji Oczami Brata. W tym przypadku zbieżność imion i nazwisk nie jest więc kwestią przypadku. Bohaterem 'Cebuli” jest Karol Bliski (naprawdę Bilski – nieżyjący brat prezesa Oczami Brata). Dodajmy tu, że sama fundacja jest pomnikiem na jego cześć, którego ideą jest niesienie pomocy osobom z zespołem Down, a także innymi niepełnosprawnościami intelektualnymi. Historia życia Karola w książce „Wystarczy kochać. Karol zmienił nasze życie” opisali zaś Jadwiga i Paweł Bilscy.

Roli Karola podjął się Paweł Bilski. Pawłem został – Krzysztof Berendt, Mamą – Joanna Fertacz, Tatą – Cezary Ilczyna, Lekarką – Natalia Świniarska, Justyną – Paulina Kajdanowicz, Ewą zaś– Krzysztofa Gomółka-Pawlicka. Za realizację akustyczną i montaż odpowiadał Ryszard Szmit, a za reżyserię i opracowanie dźwiękowe Cezary Ilczyna. Autorem słuchowiska jest Łukasz Staniszewski.

Kto dotychczas nie słuchał „Cebuli”, może to zrobić na pośrednictwem YouTube.

Zgodnie z powyższą zapowiedzią Pawła Bilskiego, już niebawem „Cebula” zadebiutuje na scenie. Za realizację odpowiada powołany przez aktora Teatr Nowy w Częstochowie (o jego powstaniu pisaliśmy TUTAJ). Reżyserem spektaklu będzie Marek Ślosarski. Z kolei pod koniec sierpnia na ulicach Mielczarskiego i Piłsudskiego odbędzie się Festiwal Kultury Alternatywnej, którego dyrektorem artystycznym będzie Bilski.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Prezes częstochowskiej Fundacji Oczami Brata Paweł Bilski z dyplomem aktora dramatu