fbpx

Prezes częstochowskiej Fundacji Oczami Brata Paweł Bilski z dyplomem aktora dramatu

Paweł Bilski, założyciel, fundator i prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata oraz Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że alternatywa  21″ uzyskał państwowy dyplom aktora dramatu.

Paweł Bilski od lat łączy działalność na rzecz osób z niepełnoprawnościami z realizacją teatralnej pasji. Jeszcze jako uczeń Autorskiego Liceum Artystycznego i Akademickiego „ALA” w Częstochowie (w 2010 r.) był współzałożycielem Teatr Integracyjny ALA (obecnie Teatr Oczami Brata), skupiające go osoby z niepełnosprawnością oraz pełnosprawnych wolontariuszy. W ramach działalności ALA występował m.in. w „Pamiętniku wariata” Gogola w reżyserii Antoniego Rota. Po zakończeniu nauki w liceum (2012 r.) został studentem Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie stworzył m.in. rolę Artura w „Tangu” Sławomira Mrożka. Z tej nauki zrezygnował ze względu na chorobę i następnie śmierć swojego brata Karola. Założył fundację – pomnik pamięci Karola. Przez kilka lat skupiał się wyłącznie na działalności Fundacji Oczami Brata, której jest założycielem, fundatorem i prezesem.

Prezes częstochowskiej Fundacji Oczami Brata Paweł Bilski z dyplomem aktora dramatu 2
Paweł Bilski (fot. Lidia Dzwolak)

Trzy lata temu postanowił powrócić do aktorskich planów i ponownie rozpocząć naukę, tym razem w Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W ramach Studium odbył m.in. warsztat z Teresą Nawrot, aktorką Jerzego Grotowskiego i założycielką szkoły Reduta w Berlinie. Był dwukrotnie wyróżniany podczas Międzynarodowego Festiwalu w Kemerowie w Rosji za spektakl „I było to dobre” (II miejsce) oraz „Intymnie” (I miejsce).

Warto zaznaczyć, że Bilski jest zdobywcą licznych stypendiów artystycznych w dziedzinie Teatru przyznanych przez Prezydenta Miasta Częstochowy (w latach 2012-2017) oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2019). Ponadto jest autorem kilkunastu projektów artystycznych, m.in. dotowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Prezes częstochowskiej Fundacji Oczami Brata Paweł Bilski z dyplomem aktora dramatu 3
Paweł Bilski (fot. Lidia Dzwolak)

Na deskach Teatru im. Stefana Jaracza, widzowie mogli go podziwiać m.in. w spektaklu „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” w reżyserii Doroty Abbe, w spektaklu muzycznym opartym na piosenkach częstochowskiej Formacji Nieżywych Schabuff „Zangaro” w reżyserii Olgi Borys oraz podczas pokazu warsztatowego opartego na monologach Bonego Parka ze sztuki „Powarkiwania drogi mlecznej“ w reżyserii Adama Nalepy. 6 czerwca częstochowianin uzyskał państwowy dyplom aktora dramatu.

Teatralnych planów Paweł Bilski ma wiele. 26 marca, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru aktor ogłosił powstanie Teatru Nowego w Częstochowie (pisaliśmy o tym TUTAJ). W połowie czerwca rozpoczną się próby do pierwszego spektaklu „Cebula” Łukasza Staniszewskiego w reżyserii Marka Ślosarskiego. Z kolei pod koniec sierpnia na ulicach Mielczarskiego i Piłsudskiego odbędzie się Festiwal Kultury Alternatywnej, którego dyrektorem artystycznym będzie Bilski.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: „Czynności wyjaśniające”. Debiutancki kryminał autorstwa częstochowskiego policjanta