fbpx

W Częstochowie powstaje kolejny teatr – Teatr Nowy

Jego założycielem i fundatorem jest Paweł Bilski, częstochowski działacz społeczny, założyciel i prezes Fundacji Oczami Brata. Jak zapowiadają osoby związane z Teatrem Nowym, będzie on blisko z widzami i społecznością lokalną.

Zespół stanowić będą młodzi twórcy, dla których sztuka, możliwość tworzenia w materii artystycznej stanowi napęd do dalszego rozwoju – opowiada Paweł Bilski. – Nasz teatr ma dać szansę młodym aktorom, absolwentom szkół teatralnych z całego kraju, aby mogli zaistnieć na scenie, co zwłaszcza teraz, w dobie epidemii nie jest proste.

Plany teatru są ambitne. Chce on współpracować z jak największą liczbą twórców, a także aktywizować lokalną społeczność. Na sierpień planuje on zorganizowanie Festiwalu Sztuki Alternatywnej przy ul. Mielczarskiego w Częstochowie. Ma się on odbyć przed prowadzoną przez Fundację Oczami Brata Klubokawiarni „Alternatywa 21”, która na początek będzie siedzibą teatru.

Niebawem mają w Teatrze Nowym ruszyć prace nad pierwszą premierą, spektaklem „Cebula” Łukasza Staniszewskiego. Planowany jest również recital piosenek wywodzącego się z Częstochowy zespołu Formacja Nieżywych Schabuff.

Ktoś może powiedzieć, że start z nowym projektem teatralnym w dobie pandemii, gdy teatry są zamknięte to zły pomysł – mówi Paweł Bilski. – My uważamy inaczej. Naszym zdaniem właśnie teraz, w tak trudnej sytuacji wszyscy potrzebujemy odskoczni od rzeczywiści. Poza tym przecież ta epidemia w końcu minie, oby jak najszybciej, więc trzeba robić plany na przyszłość.