fbpx
Strona głównaPolecaneFilmowcy na Jasnej Górze. Klasztor planem filmowym dla "Proroka"

Filmowcy na Jasnej Górze. Klasztor planem filmowym dla “Proroka”

Jasna Góra stała się planem filmowym do nowego obrazu o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Reżyserem filmu „Prorok” jest Michał Kondrat.

Tak, jak zapowiadaliśmy pod koniec czerwca w Częstochowie realizowano zdjęcia do filmu “Prorok” (o poszukiwaniu statystów pisaliśmy TUTAJ). Za reżyserię odpowiada Michał Kondrat, twórca takich filmów jak „Czyściec”, „Miłość i Miłosierdzie” czy „Dwie korony”.

Obraz opowiada historię kardynała Stefana Wyszyńskiego. Akcja filmu toczy się w latach 1956-1970. Tytuł filmu zaczerpnięty został z kryptonimu akcji Służb Bezpieczeństwa przeciwko Prymasowi.

Filmowcy na Jasnej Górze. Klasztor planem filmowym dla "Proroka" 1
Zdjęcia do filmu “Prorok” realizowane na Jasnej Górze (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)


Według zapowiedzi „Prorok” ma ukazać ma publiczności nieznane wątki z życia Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski i Polaków wydarzeń historycznych, takich jak obchody milenijne czy wydarzenia z Trójmiasta z grudnia 1970 r. I właśnie sceny milenijne z maja 1966 r. kręcono na Jasnej Górze.

Główną rolę gra Sławomir Grzymkowski, znany z licznych ról dubbingowych oraz takich seriali jak m.in. “Rysa”, “Przyjaciółki”, “Dziewczyny ze Lwowa” czy “Ojciec Mateusz”.

Filmowcy na Jasnej Górze. Klasztor planem filmowym dla "Proroka" 2
Zdjęcia do filmu “Prorok” realizowane na Jasnej Górze (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

-Bez tego miejsca nie udałoby się tej historii opowiedzieć – podkreślał aktor w rozmowie dla Biura Prasowego Jasnej Góry. – Nie tylko autentyczna scenografia, która tutaj jest, ale też to wymodlone miejsce, to jest niezwykły czas. Dostaliśmy tutaj nowych skrzydeł, to jest coś wspaniałego, że jesteśmy w tym miejscu, w którym te wydarzenia się rozgrywały – dodawał.

Obsadę “Proroka” współtworzą również Tomasz Sapryk (jako Zenon Kliszko), Adam Ferency (jako Gomułka), Katarzyna Zawadzka (jako Magda), Michał Meyer (jako Janek), Marcin Troński (jako Cyrankiewicz), Małgorzata Buczkowska-Szlenkier (jako Maria Okońska) oraz Karolina Bruchnicka (jako Kazia). Autorkami scenariusza są zaś Katarzyna Bogucka, Karolina Słyk, Joanna Dudek-Ławecka.

Filmowcy na Jasnej Górze. Klasztor planem filmowym dla "Proroka" 3
Zdjęcia do filmu “Prorok” realizowane na Jasnej Górze (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

„Prorok” upamiętniający Prymasa Tysiąclecia z okazji jego zbliżającej się beatyfikacji ma być gotowy późną jesienią. Sama beatyfikacja zaplanowana jest na 12 września (piszemy o tym TUTAJ). Szczegóły: www.jasnagora.com.

ZS

Czytaj także: W lipcu na Jasną Górę przyjdą 34 pielgrzymki. Szacuje się, że to blisko 5 tys. pątników

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here