fbpx
Strona głównaPolecaneW lipcu na Jasną Górę przyjdą 34 pielgrzymki. Szacuje się, że to...

W lipcu na Jasną Górę przyjdą 34 pielgrzymki. Szacuje się, że to blisko 5 tys. pątników

Na lipiec zgłoszono 34 pielgrzymki, które będą przechodzić lub przejeżdżać przez Częstochowę w drodze na Jasną Górę. Łącznie uczestniczyć w nich będzie blisko 5 tys. osób.

Wierni dotrą na Jasną Górę pieszo, przyjadą na rowerze, rolkach lub koniach. W sumie w ramach 34 pielgrzymek będzie to ok. 4,9 tys. osób. Poszczególne grupy mają liczyć – według zapowiedzi organizatorów – od kilkunastu do 300 uczestników. Największa w lipcu Piesza Pielgrzymka Góralska podzielona zostanie na cztery grupy po 300 osób.

Zapowiedź dotycząca lipcowych pielgrzymek obejmuje wyłącznie grupy zorganizowane, które zgłosiły zamiar wejścia do Częstochowy (z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez służby miejskie określoną trasą) i o których informacje posiada Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Nie obejmuje ona więc pielgrzymów indywidualnych, a także pielgrzymek i grup zorganizowanych przybywających do Częstochowy samochodami prywatnymi, autokarami czy pociągami.

W lipcu na Jasną Górę przyjdą 34 pielgrzymki. Szacuje się, że to blisko 5 tys. pątników 1
Pielgrzymi w drodze na Jasną Górę (fot. UM Częstochowy)

Największej liczby pątników możemy spodziewać się 31 lipca – wtedy do miasta wejdzie wspomniana 40. Piesza Pielgrzymka Góralska. Poszczególne grupy wyruszą wcześniej z Bachledówki, Lipnicy Małej, Rabki Zdroju i Nowego Targu.

W lipcu w Częstochowie pojawią się także piesze grupy pielgrzymów m.in. z Łodzi, Krakowa, Bydgoszczy, Piotrkowa Trybunalskiego, Katowic, Tychów, Radzionkowa, Lędzin, Gostynia czy Kalwarii Zebrzydowskiej.

Swoją wizytę zapowiedziała też np. konna pielgrzymka z Dąbrówki Kościelnej, rolkowa – z Wrocławia, biegowa z Tarnobrzegu oraz grupy rowerowe ze Szczecina – Kamienia Pomorskiego, Gdańska, Łasku oraz Lubomi.

Wykaz grup można znaleźć na stronie www.czestochowa.pl.

ZS

Czytaj także: Bieg “Naszkicuj mi nowe życie”. W niedzielę Częstochowa wystartuje dla Igora

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV