fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaKultura i rozrywkaFestiwal Czytaj!" w Częstochowie. Organizatorzy zdradzają gości jubileuszowej edycji

Festiwal Czytaj!” w Częstochowie. Organizatorzy zdradzają gości jubileuszowej edycji

Robert Małecki, Artur Domosławski, Michał Rusinek czy Magdalena Grzebałkowska to tylko kilkoro twórców, którzy odwiedzą Częstochowę w ramach 10. Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”.

O przygotowaniach do Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” pisaliśmy już kilkakrotnie na naszym portalu (m.in. TUTAJ). Literacka impreza narodziła się w 2011 r. Początki były spontaniczne, jak to zwykle przy takich wydarzeniach ma miejsce. Stoją za nim bowiem pasjonaci, którzy oddają swój czas i siły, by nikt nie mógł powiedzieć, że “w Częstochowie nic się nie dzieje”. Każdą kolejną edycją udowadniają, że propozycji jest całe mnóstwo.

Od kilku lat jako organizator wydarzenia widnieje Stowarzyszenie Komunikat. To pod tą nazwą zabrała się właśnie wspomniana grupa animatorów związanych z różnymi instytucjami i środowiskami kulturalnymi.

Festiwal Czytaj!" w Częstochowie. Organizatorzy zdradzają gości jubileuszowej edycji 1
Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” (mat. ze strony polakpotrafi.pl)

W programie festiwalu co roku przeważają spotkania autorskie. W ciągu dotychczasowych edycji w Częstochowie gościli m.in. Mariusz Szczygieł, Sylwia Chutnik, Michał Witkowski, Filip Łobodziński, Dorota Masłowska,Krzysztof Varga, Wojciech Chmielarz, Mariusz Urbanek, Jakub Żulczyk i Łukasz Orbitowski. A to tylko część z długiej listy nazwisk. Dekonstruktorzy nie ograniczali się jednak wyłącznie do literackich spotkań, szykując dla częstochowian koncerty (m.in. zespołów SIKSA czy Najprzyjemniejsi) warsztaty, czytanie performatywne, spektakle, wystawy, projekcje filmowe czy gry miejskie. Z roku na rok rozbudowywano program o kolejne pomysły.

Edycja 2020 miała być 10., a tym samym jubileuszową. Pandemia i związane z nią obostrzenia pokrzyżowały jednak te plany. Zamiast tego mieliśmy edycję 9 i 3/4, odniesienie do sagi J.K. Rowling nie było kwestią przypadku. Wśród gości znaleźli się zaś np. Paweł Smoleński i Paweł Sołtys.

Jubileusz fetowany jest więc w tym roku i ma numer 10 (choć de facto to 11 już literackie spotkanie).

Festiwal Czytaj!" w Częstochowie. Organizatorzy zdradzają gości jubileuszowej edycji 2
10. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

„By zdekonstruować typowe spojrzenie na literaturę”

– Od dekady organizujemy w Częstochowie Festiwal, bo wierzymy, że słowa żyją. W swoim ogromie układają się w rzędy, układają się w sensy. „Czytaj!” to impreza promującą słowo pisane. Argument, który przekona, że czytanie jest atrakcyjną formą aktywności. To z dobrych lektur w ogromnym stopniu rodzi się umiejętność samodzielnego myślenia, wrażliwość i samoświadomość. W naszym przekonaniu właśnie czytanie jest też punktem wyjścia do najlepszej zabawy. Bawimy się w dekonstrukcje słów, by zdekonstruować typowe spojrzenie na literaturę. Przekroczyć sztampową formę promocji czytelnictwa. Chcemy uchwycić słowo w ruchu, a nie uwięzione na papierze. Punktem wyjścia jest oczywiście literatura, ale interesują nas jej liczne interakcje z wszelkimi odcieniami sztuki – zaznaczają dekonstruktorzy.

Festiwal wystartuje w sobotę, 4 września i potrwa do 12 września. Na facebookowej stronie „Czytaj!” organizatorzy przedstawiają kolejnych gości festiwalu.

Festiwal Czytaj!" w Częstochowie. Organizatorzy zdradzają gości jubileuszowej edycji 3
10. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

Kto w tym roku odwiedzi festiwal?

Częstochowę odwiedzą tym razem Robert Małecki, Radek Rak, Artur Domosławski, Michał Traczyk, Dorota Kotas, Anna Sudoł, Jaga Słowińska, Anna Cieplak, Mira Marcinów, Magdalena Grzebałkowska oraz Artur Nowak.

W programie nie zabraknie również debaty. Częstochowianie porozmawiają o tym, czy w szkole potrzebny jest nowy kanon lektur. W dyskusji wezmą udział: Katarzyna Kasia, Justyna Suchecka i Michał Rusinek.

Podczas „Czytaj!” przewidziano także warsztaty. Podstaw języka migowego uczyć będzie Anna Irasiak, a o tym, jak pisać opowie Wit Szostak. Z kolei najmłodsi uczestnicy dowiedzą się, jak narysować sobie bajkę. 

Festiwal Czytaj!" w Częstochowie. Organizatorzy zdradzają gości jubileuszowej edycji 4
10. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

A jak „Czytaj!” to i muzyka!

– Zdekonstruujemy też hasło: „książek nie ocenia się po okładce!”. Swoją wystawę okładek na Festiwalu zaprezentuje Łukasz Piskorek – jeden z najlepiej znanych artystów młodego pokolenia – zapowiadają organizatorzy.

Przy Piskorku zostając warto dodać, że tworzył on okładki m.in. dla Agory, Czarnego, Osnovy.

A jak Czytaj! to i muzyka. W tym roku zagrają: Czarodziej i Pan Enigmo, TRYP i Korine Sky Riot. Autorski koncert zaplanował również Krzysztof Niedźwiecki, gitarzysta, kompozytor i wokalista, który z „Czytaj!” związany jest od samego początku. Tym razem artysta postawił na program upamiętniający Korę. W pewnego rodzaju spektaklu muzycznym weźmie udział również aktorka Agnieszka Łopacka.

Program 10. Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” można znaleźć na stronie www.festiwalczytaj.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Gra miejska “Jeszcze więcej Lema” już 28 sierpnia w Częstochowie

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -