fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneCzęstochowski Festiwal "Czytaj!" szykuje się na jubileusz. Warto dorzucić się do jego...

Częstochowski Festiwal „Czytaj!” szykuje się na jubileusz. Warto dorzucić się do jego organizacji

W tym roku wypada 10. edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Wszystkie wydarzenia, które wpiszą się w jej program, będą darmowe. By mogły dojść do skutku, zorganizowano zbiórkę na portalu PolakPotrafi.pl.

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” narodził się w 2011 r. Początki były spontaniczne, jak to zwykle przy takich wydarzeniach ma miejsce. Stoją za nim bowiem pasjonaci, którzy oddają swój czas i siły, by nikt nie mógł powiedzieć, że „w Częstochowie nic się nie dzieje”. Każdą kolejną edycją udowadniają, że propozycji jest całe mnóstwo.

Od kilku lat jako organizator wydarzenia widnieje Stowarzyszenie Komunikat. To pod tą nazwą zabrała się właśnie wspomniana grupa animatorów związanych z różnymi instytucjami i środowiskami kulturalnymi.

-Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” to impreza promującą słowo pisane. Fundament pod budowę pozytywnego snobizmu wokół kultury czytania. Argument, który przekona, że czytanie jest atrakcyjną formą aktywności. To z dobrych lektur w ogromnym stopniu rodzi się umiejętność samodzielnego myślenia, wrażliwość i samoświadomość. W naszym przekonaniu właśnie czytanie jest też punktem wyjścia do najlepszej zabawy. I dlatego bawimy się w dekonstrukcję słów, by zdekonstruować typowe spojrzenie na literaturę. Przekroczyć sztampową formę promocji czytelnictwa. Chcemy uchwycić słowo w ruchu, a nie uwięzione na papierze. Punktem wyjścia jest oczywiście literatura, ale interesują nas jej liczne interakcje z wszelkimi odcieniami sztuki – mówią o imprezie jej organizatorzy.

Częstochowski Festiwal "Czytaj!" szykuje się na jubileusz. Warto dorzucić się do jego organizacji 1
Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” (mat. ze strony polakpotrafi.pl)

Kto dotychczas gościł na „Czytaj!”?

W programie festiwalu przeważają spotkania autorskie. W ciągu dotychczasowych edycji w Częstochowie gościli m.in. Mariusz Szczygieł, Sylwia Chutnik, Michał Witkowski, Filip Łobodziński, Dorota Masłowska, Michał Rusinek, Krzysztof Varga, Wojciech Chmielarz, Mariusz Urbanek, Jakub Żulczyk, Łukasz Orbitowski. A to tylko część z długiej listy nazwisk. Dekonstruktorzy nie ograniczali się jednak wyłącznie do literackich spotkań, szykując dla częstochowian koncerty (m.in. zespołów SIKSA czy Najprzyjemniejsi) warsztaty, czytanie performatywne, spektakle, wystawy, projekcje filmowe czy gry miejskie. Z roku na rok rozbudowywano program o kolejne pomysły.

Edycja 2020 miała być 10., a tym samym jubileuszową. Pandemia i związane z nią obostrzenia pokrzyżowały jednak te plany. Zamiast tego od 14 do 20 września w Częstochowie mieliśmy edycję 9 i 3/4, odniesienie do sagi J.K. Rowling nie było kwestią przypadku. Wśród gości znaleźli się zaś np. Paweł Smoleński i Paweł Sołtys.

„Czytaj!” w Częstochowie trwa jednak dłużej niż festiwalowy tydzień. Dekonstruktorzy słowa stawiają na działania całoroczne. Przykładem jest cykl „Prze_Czytaj!”, w którym prezentują tytuły książek, na które warto zwrócić uwagę.

„Czytaj albo giń!”. Zbiórka na polakpotrafi.pl

Jubileusz odbędzie się więc w tym roku. Ale by wszystko wypaliło potrzebna jest pomoc i środki na organizację literackiej imprezy. Stąd zbiórka internetowa „Czytaj albo giń!”, którą Stowarzyszenie Komunikat prowadzi na portalu PolakPotrafi.pl (można ją znaleźć TUTAJ).

-Chcielibyśmy Was prosić o finansowe wsparcie naszego Festiwalu! Od 10 lat robimy dla Was Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj! w Częstochowie. To jedyny tak duży festiwal literacki w naszym mieście, ale także w województwie śląskim. We wrześniu 2021 roku chcemy się z Wami spotkać po raz kolejny, na 10. edycji Festiwalu (choć w zasadzie 11 raz, ponieważ w 2020 roku odbyła się specjalna edycja 9 i 3/4 ) – zaznaczają organizatorzy festiwalu.

Zbiórka potrwa do 8 lipca. Celem jest zebranie 10 tys. zł. Organizatorzy postawili jednak na model finansowania „bierzesz ile zbierzesz”, dzięki temu otrzymają wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Aktualnie na koncie jest ponad 1200 zł. Dla wpłacających przygotowano nagrody (uzależnione od wysokości wpłaconej kwoty). Wśród nich zaproszenie na literacki spacer, tytuł mecenasa lub partnera festiwalu, spersonalizowany horoskop literacki czy udział w nagraniu jednego z odcinków wspomnianego już „Prze_Czytaj!”.

Częstochowski Festiwal "Czytaj!" szykuje się na jubileusz. Warto dorzucić się do jego organizacji 2
Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” (mat. ze strony polakpotrafi.pl)

Dzięki wsparciu czeka nas cały tydzień imprez

-Budżet naszego Festiwalu to przede wszystkim: honoraria dla zaproszonych na festiwal gości i gościń, przygotowanie do druku i druk materiałów promujących festiwal, koszty związane z zakwaterowaniem gości festiwalu, nagłośnienie wydarzeń np. koncertów itp. Jako organizatorzy nie wypłacamy sobie żadnego honorarium. A wstęp na wszystkie wydarzenia jest dla Was oczywiście całkowicie bezpłatny! Dzięki Waszej pomocy będziemy mogli zaproponować Wam bardziej zróżnicowany program, zaproszenie większej liczby gości, zorganizowanie większej liczby wydarzeń. Wierzymy, że nasze miasto zasługuje na własny, duży Festiwal i chcemy zachować jego ciągłość – apelują o wsparcie dekonstruktorzy.

Częstochowski Festiwal "Czytaj!" szykuje się na jubileusz. Warto dorzucić się do jego organizacji 3
Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” (mat. ze strony polakpotrafi.pl)

Dzięki finansowemu wsparciu Festiwalu częstochowianie mogą liczyć na fantastyczną atmosferę i cały tydzień najróżniejszych imprez. Warto dodać, że do wspierania „Czytaj!” za pośrednictwem Facebooka zachęcają literaccy goście poprzednich edycji, a wśród nich m.in. Jakub Żulczyk i Anna Cieplak (więcej na: www.facebook.com/czytaj).

Osoby, które chciałyby wesprzeć festiwal poza platformą PolakPotrafi.pl proszone są o kontakt pod adresem mailowym: [email protected]

Więcej o Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” na stronie: www.festiwalczytaj.pl.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -