fbpx
Strona głównaWiadomościCzęstochowski teatr wspomina Andrzeja Iwińskiego. 27 marca minęła ósma rocznica śmierci wybitnego...

Częstochowski teatr wspomina Andrzeja Iwińskiego. 27 marca minęła ósma rocznica śmierci wybitnego aktora

27 marca Teatr im. Mickiewicza obchodził nie tylko Międzynarodowy Dzień Teatru, ale także ósmą rocznicę śmierci Andrzeja Iwińskiego, wybitnego artysty, który na częstochowskiej scenie stworzył wiele niezapomnianych kreacji.

27 marca Teatr im. Mickiewicza uczcił Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji, przed gmachem instytucji, odbył się symboliczny happening, który zainicjowała aktorka Sylwia Oksiuta-Warmus (relacjonowaliśmy go TUTAJ).

Data ta jednak jest dla częstochowskiej instytucji. Tego dnia, w 2013 r. zmarł Andrzej Iwiński.

Częstochowski teatr wspomina Andrzeja Iwińskiego. 27 marca minęła ósma rocznica śmierci wybitnego aktora 1
Andrzej Iwiński w spektaklu “Być jak Kazimierz Deyna” (fot. Teatr im. Mickiewicza/Facebook)

-27 marca mija ósma rocznica śmierci Andrzeja Iwińskiego, naszego kolegi, wybitnego aktora, który na deskach częstochowskiego Teatru stworzył wiele niezapomnianych ról. Był ulubieńcem częstochowskiej Publiczności, każde jego wejście na scenę przyjmowane było owacyjnie – wspomina na Facebooku Teatr im. Mickiewicza.

Aktor urodził się w Łodzi w 1934 r. Na scenie spędził ponad pół wieku. Debiutował w 1960 r. w Teatrze Nowym w Zabrzu (tu występował do 1970 r.). W latach 1970-1977 i 1978-1979 był aktorem teatru im. Mickiewicza w Częstochowie. Sezon pomiędzy spędził w Jeleniej Górze, potem występował w Radomiu. A od 1991 r. związał się z Częstochową. W 1998 r. został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Częstochowy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Częstochowski teatr wspomina Andrzeja Iwińskiego. 27 marca minęła ósma rocznica śmierci wybitnego aktora 2
Andrzej Iwiński w “Igraszkach z diabłem ” (fot. Teatr im. Mickiewicza)

Tylko na scenie przy ul. Kilińskiego stworzył kilkadziesiąt ról. Częstochowska publiczność kochała każdą jego kreację. Podziwialiśmy go m.in. w “Panie Tadeuszu”, “Mayday”, “Weselu”, “Balladynie”, “Pięknej i Bestii”, “Łysej śpiewaczce”, “Szewcach”, “Pułapce na myszy”, “Wujaszku Wani”, “Ożenku”, “Igraszkach z diabłem”, “Zemście”, “Trzech siostrach”, “Być jak Kazimierz Deyna”…

Iwiński grał także w Teatrze Telewizji (np. w spektaklach Łukasza Wylężałka i Izabelli Cywińskiej oraz filmach (m.in. “Wielkie rzeczy” Antoniego Krauze) i serialach (gościnnie wystąpił np. w “13 posterunku”).

Częstochowski teatr wspomina Andrzeja Iwińskiego. 27 marca minęła ósma rocznica śmierci wybitnego aktora 3
“Wujaszek Wania” (fot. Teatr im. Mickiewicza/Facebook)

W 1997 r. otrzymał nagrodę za rolę drugoplanową na FPFF za kreację w filmie “Darmozjad polski”, a w 1998 r. Złotą Maskę za rolę Felicjana Dulskiego w „Moralności Pani Dulskiej”.

Po raz ostatni wyszedł na scenę 17 marca 2013 r. Grał wówczas Anioła Stróża w spektaklu “Przyjazne dusze” w reżyserii Jerzego Bończaka.

Więcej o spektaklach z udziałem wybitnego aktor na www.teatr-mickiewicza.pl

Redakcja

W Częstochowie powstaje kolejny teatr – Teatr Nowy

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -Politechnika Opolska