fbpx
Polontex - wietrzenie magazynów 2022
.td-header-rec-wrap{ width: 100%; min-height: 130px; }
Strona głównaPolecaneBon turystyczny wydłużony o pół roku. Można nim płacić do końca września

Bon turystyczny wydłużony o pół roku. Można nim płacić do końca września

Pierwotnie płatności bonem turystycznym mogły być realizowane do końca marca 2022 r., jednak zgodnie z nowelizacją przepisów wydłużono jego ważność. Bonem turystycznym będzie można płacić do końca września.

Przypomnijmy: bon turystyczny został wprowadzony w 2020 r. Według pierwotnych planów płatności bonem mogły być realizowane do końca marca 2022 r., jednak zgodnie z nowelizacją przepisów wydłużono jego ważność o pół roku. W efekcie bonem turystycznym będzie można płacić do końca września.

Jak informuje ZUS w województwie śląskim przyznano ponad 485 tysięcy bonów, z czego rodzice aktywowali już 78 proc., czyli 379 tys. bonów.

– Aktywne bony to takie, które rodzic bądź opiekun pobrał (czyli aktywował) na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, ale nie jest to równoznaczne, że od razu musiał nimi zapłacił za usługę hotelową czy imprezę turystyczną. Bonami można płacić wielokrotnie, do wysokości przyznanego bonu – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W woj. śląskim wykorzystano dotąd 226 tys. bonów

W Śląskim ponad 46 proc. bonów, 226 tys., zostało już całkowicie wykorzystanych. Wciąż  blisko 22 proc., czyli ponad 106 tysięcy bonów, nie zostało aktywowanych. Kwota nieaktywnych bonów to blisko 74 mln zł.

– Dzięki wydłużeniu terminu ważności bonu rodzice będą mieli więcej czasu na jego wykorzystanie. Mogą nim opłacić nie tylko zimowisko, ale też pobyt w hotelu czy imprezę turystyczną dla dziecka w późniejszym okresie, np. podczas majówki, czy wakacji, w tym wyjazd swojej pociechy na kolonię bądź obóz. Bonem turystycznym będzie można płacić do 30 września 2022 r.  – wyjaśnia Kopczyńska.

Bon turystyczny jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Środki niewykorzystane do 30 września przepadną

Realizacja świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

Liczba bonów przyznanych w całej Polsce wynosi 4 318 650. Rodzice aktywowali już 3 138 901 bonów. Kwota zrealizowanych płatności bonami w kraju – 1 933 468 316,16 zł. Dotychczas w 100 proc. wykorzystano 1 710 468 bonów.

Liczba podmiotów turystycznych w całym kraju to blisko 30 tys., w których można płacić bonami turystycznymi. W woj. śląskim takich firm i organizacji jest 1897. Najwięcej zgłoszonych podmiotów turystycznych jest w woj. pomorskim, bo blisko 6 tys. i w woj. małopolskim – ponad 5,2 tys.

Środki z bonu, które nie zostaną wykorzystane do 30 września 2022 r., przepadną.

(na podstawie mat. ZUS)

Rekrutacja Politechnika Śląska
WSPS
- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -
Rekrutacja Politechnika Śląska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here