fbpx
Strona głównaPolecane8 km drogi łączącej Rudnik z Raciborzem zostało oddane do użytku

8 km drogi łączącej Rudnik z Raciborzem zostało oddane do użytku

Prawie 8 km drogi zostało oddane do użytku. Trasa obejmuje odcinek od DK45 w gminie Rudnik do skrzyżowania z ul. Rybnicką w Raciborzu.

Wartość inwestycji wyniosła 274,7 mln zł. Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 przeznaczono 146 mln zł, natomiast z budżetu Województwa Śląskiego przekazano 128,7 mln zł.

Nowa droga, o dokładnej długości 7,74 km, przebiega przez tereny rolne w gminie Rudnik i Racibórz-Miedonia. Obwodnicę poprowadzono równolegle do wałów przeciwpowodziowych Odry. Na dalszym odcinku droga przecina Odrę i jest usytuowana równolegle do wałów kanału Ulga, mija stawy po wyrobiskach byłej cegielni i krzyżuje się z Drogą Wojewódzką nr 919. Następnie droga poprowadzona jest nad czynną linią kolejową nr 151 relacji Kędzierzyn Koźle-Chałupki i kieruje się w stronę ul. Piaskowej, włączając się w istniejącą Drogę Wojewódzką nr 935.

8 km drogi oddane do użytku
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

W symbolicznym otwarciu nowej drogi uczestniczyli m.in. wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś oraz starosta raciborski Grzegorz Swoboda.

– To kolejna duża inwestycja drogowa mocno wsparta przez środki z Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa. Stanowi odcinek dłuższego układu komunikacyjnego o przebiegu na kierunku wschód-zachód. Jest to układ drogowy, mający początek na węźle z Drogą Krajową nr 1 w Pszczynie i docelowo kończący się w Raciborzu na połączeniu z Drogą Krajową nr 45 w Rudniku. Droga ma stanowić oś komunikacyjną, wewnątrz-regionalną, spajającą miejscowości leżące w jej otoczeniu. Bez wątpienia zdecydowanie poprawi warunki komunikacyjne w regionie, wyprowadzając ruch tranzytowy poza obszary zurbanizowane oraz poprawi warunki bezpieczeństwa uczestników ruchu. Dla przypomnienia, na lata 2018-2024 na inwestycje drogowe województwo będzie w sumie wydatkowało aż 2,5 mld zł. To jeden z priorytetów aktualnej kadencji województwa. Inwestycje drogowe to fundament rozwoju gospodarczego regionu, a taki jest nasz cel – zaakcentował wicemarszałek Wojciech Kałuża.

8 km drogi oddane do użytku
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Natomiast Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, podkreślił jakość nowej trasy, a także innych powstających lub przebudowywanych dróg w województwie śląskim:

– Wszystkie przebudowywane i budowane drogi wojewódzkie w regionie są dostosowane do maksymalnego nacisku osi 11,5 tony. Stosuje przy tym najnowsze rozwiązania techniczne, biorąc pod uwagę tzw. „koszt życia drogi”. To sprawia, że przewidywana trwałość dróg, które budujemy i przebudowujemy wynosi aż 50 lat. Oznacza to, że w tym czasie nie będzie konieczności ich gruntownej modernizacji.

Końcówka lutego tego roku, okazała się być rekordową pod względem ilości oddanych do użytku dróg, zrealizowanych przy finansowym wsparciu województwa. Na początku listopada do użytku oddano przebudowaną Drogę Wojewódzką nr 933 na odcinku od Drogi Krajowej nr 78 w Wodzisławiu Śląskim do ronda przed granicą z Jastrzębiem Zdrój.

8 km drogi oddane do użytku
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Obecnie dostępne dla kierowców są już cztery trasy: Droga Wojewódzka nr 929 od granicy Rybnika do węzła Świerklany, odcinek Drogi Wojewódzkiej nr 933, znajdujący się pomiędzy Pawłowicami i Pszczyną, Droga Wojewódzka 943 w Lalikach i Droga Wojewódzka 941 w Wiśle.

Niedawno pisaliśmy także, że ruszył przetarg, dotyczący przebudowy Drogi Wojewódzkiej nr 934 od miejscowości Imielin do Drogi Krajowej nr 44, na którą ma zostać przeznaczona kwota ponad 150 mln złotych. Kolejne, które zostaną uruchomione w najbliższym czasie to: budowa obwodnicy Sośnicowic oraz Przebudowa Drogi Wojewódzkiej 786 na odcinku od Koniecpola do granicy województwa śląskiego. Rok 2022 to również czas, w którym rozpocznie się przebudowa Drogi Wojewódzkiej nr 925 na odcinku od granicy Rudy Śląskiej – A1 do granicy Rybnika, współfinansowanej ze środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, kliknij tutaj.

Linda Nocoń-Ściebura/Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV