fbpx

Ruszył przetarg na przebudowę DW934 od miejscowości Imielin do DK44

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach ogłosił przetarg na realizację robót budowlanych dla zadania „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 934 od miejscowości Imielin do drogi krajowej nr 44”. Otwarcie ofert przewidziane jest na 8 kwietnia 2022 roku.

Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. W listopadzie 2021 roku województwo śląskie otrzymało w związku z tym wstępne zobowiązanie o wartości 152 mln zł.

Optymistycznie na temat inwestycji wypowiada się Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, który twierdzi, że jest to bardzo pozytywna informacja dla mieszkańców regionu oraz, że pandemia koronawirusa nie powstrzymała rozwoju inwestycji:

-­ W czasie pandemii nie zrezygnowaliśmy z inwestycji, stawiając na zrównoważony i ciągły rozwój. Budowa i przebudowa infrastruktury drogowej jest priorytetem władz regionu, ma na celu poprawę komfortu jazdy i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To efekt bardzo dobrej współpracy samorządu ze stroną rządową i inwestycja na lata, z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technicznych, które pozwolą na długoletnie użytkowanie i wysoką trwałość dróg.

Przebudowa będzie obejmować odcinek DW 934 od skrzyżowania DW 934, tj. ulicy Imielińskiej z ulicami Miarki i Dobrą w Imielinie do rejonu przejazdu kolejowego w Bieruniu na długości około 9 kilometrów. Według przewidywań, termin zakończenia robót budowlanych nadejdzie wraz z jesienią 2024 roku.

DW 934 jest uzupełnieniem kluczowej sieci drogowej, łącząc DK44 i S1. Stanowi jeden z głównych szlaków dojazdu m.in. do bieruńskiej Kopalni Węgla Kamiennego „Piast”, jak również terenów przemysłowych, na których znajduje się m.in. fabryka Fiat w Tychach. DW934 to droga o znaczeniu tranzytowym dla dostawców, dystrybutorów oraz pracowników dojeżdżających do zakładów pracy.

Szczególną charakterystyką tej drogi jest bardzo wysokie natężenie ruchu, powodujące efekt „wąskiego gardła” na kluczowej drodze dla połączenia międzyregionalnego (dotyczącego województw śląskiego i małopolskiego). Odcinek ten ponadto cechuje zużyta nawierzchnia czy niesprawny system odwodnienia.

Kolejnym problemem jest to, że ruch pieszych, rowerów i pojazdów mechanicznych na tej drodze nie jest właściwie odseparowany, gdyż brakuje na niej tzw. azyli, czyli wysp ograniczających prędkość pojazdów. Kwestie te wpływają negatywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym zarówno pieszych, jak i pojazdów.

Inwestycja obejmuje przebudowę konstrukcji nawierzchni i skrzyżowań, ujednolicenie szerokości jezdni, budowę zatok autobusowych, przebudowę, a w niektórych miejscach także stworzenie nowych chodników, ciągów pieszo-rowerowych oraz zjazdów. Konstrukcja drogi zostanie wykonana z wykorzystaniem najnowszych dostępnych na świecie technologii. Każda z warstw bitumicznych zostanie wykonana z asfaltu wysokomodyfikowanego

To pierwsza tak duża inwestycja drogowa, na którą katowicki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił w tym roku przetarg. Kolejne, które zostaną uruchomione w najbliższym czasie to: budowa obwodnicy Sośnicowic oraz Przebudowa Drogi Wojewódzkiej 786 na odcinku od Koniecpola do granicy województwa śląskiego. Rok 2022 to również czas, w którym rozpocznie się także przebudowa DW925 na odcinku od granicy Rudy Śląskiej – A1 do granicy Rybnika, współfinansowanej ze środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Linda Nocoń-Ściebura/Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego