fbpx

31. Finał WOŚP. Niedzielne granie w Częstochowie. Koncerty, „Parada serc”, licytacje…

W niedzielę, 29 stycznia z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zagra również Częstochowa. Centrum wydarzeń 31. Finału będzie pl. Biegańskiego. Muzycznymi gwiazdami będą zespoły Habakuk i Loka.

Z Orkiestrą Jerzego Owsiaka – jak co roku zagra również Częstochowa. W tym roku sztab mieści się przy ul. Racławickiej 2/14. Zagra w nim 500 wolontariuszy, który z puszkami wyruszą na ulice naszego miasta. Ich odbiór możliwy będzie w piątek, 27 stycznia od godz. 16 do 20 oraz w sobotę, 28 stycznia od godz. 10 do 20.

Koordynatorem organizacji 31. Finału jest Mateusz Gloc, od sześciu lat związany z częstochowskim sztabem. Marzeniem wszystkich jest przebicie wyniku ubiegłorocznej zbiórki, który wyniósł 507 127, 70 zł.

31. Finał WOŚP. Niedzielne granie w Częstochowie. Koncerty, "Parada serc", licytacje… 2
mat. WOŚP w Częstochowie

Gramy dla wszystkich!

Centrum niedzielnych wydarzeń ponownie będzie pl. Biegańskiego. To tutaj królować będzie hasło „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. Jak zawsze nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. Barwnym korowodem Aleje przemierzy „Parada serc”. W programie znajdą się też: licytacje, spotkania z psimi wolontariuszami, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy i animacje dla najmłodszych. Na rozgrzanie serwowana będzie pyszna grochówka.

Na kolekcjonerów czekać będzie również tegoroczna moneta okolicznościowa o nominale 10 Finałków (można ją też kupić w sztabie, a odbiór ustalić pod numerem Tel. 782 579 488). Organizatorzy zapraszają już od godz. 10.

31. Finał WOŚP. Niedzielne granie w Częstochowie. Koncerty, "Parada serc", licytacje… 3
31. Finał WOŚP w Częstochowie (fot. AK)

Koncerty lokalnych zespołów

Na scenie WOŚP zagrają przed wszystkim lokalne zespoły. Na scenie zagrają kolejno Era Band, Taki Blues Band, Amelia Cierpiał z zespołem oraz Dzika Plaża.

Pierwszy z nich tworzą uczniowie oraz absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Radomsku. Opiekę muzyczną nad zespołem roztacza Artur Grządziel. Z kolei częstochowski Taki Blues Band, tworzą ludzie „ludzie zakochani w muzyce”.

Amelia Cierpiał to zaś skrzypaczka, aranżerka, laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali muzycznych, stypendystka Nagród Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej (CEA) za szczególne osiągnięcia muzyczne. Związana jest z częstochowskim oddziałem Studia Piosenki „Metro”, a od niedawna również z Teatrem „Buffo”.

Jej koncerty to połączenie muzyki, śpiewu, gry na unikatowych „szklanych” skrzypcach oraz aranżacji świateł i laserów do autorskiej muzyki. Łączy różne gatunki: od klasyki z domieszką elektroniki po czysto rockowe brzmienia. Od niedawna występuje z grupą przyjaciół – Patrykiem Kuroniem (gitara solowa), Wiktorem Andryszczakiem (gitara basowa) oraz Kacprem Płatkowskim (perkusja).

Kolejna zaprezentuje się grupa Dzika Plaża, która powstała w 2015 r. Potrzeba zagrania jednego koncertu na dzikiej plaży w Poraju zrodziła zespół i tym samym nadała mu nazwę. Znakiem charakterystycznym zespołu jest instrumentarium złożone w dużej mierze z instrumentów akustycznych. Muzyczną przygodę Dzika Plaża rozpoczęła od polskich i zagranicznych coverów wykonywanych we własnych, oryginalnych aranżacjach. Z czasem na koncie zespołu pojawił się własny repertuar. Pierwsza piosenka „Słowa jak kamienie” stała się jednocześnie pierwszym singlem. Dzika Plaża występuje w składzie: Magdalena Łągiewka-Bednarkiewicz (wokal), Adam Ścigała (gitara), Maciej Mielka (gitara akustyczna), Arek Olo Olczyk (bas), Hubert Hetmańczyk (perkusjonalia), Kornel Macherzyński (perkusja).

Habakuk przed „Światełkiem”

Według zapowiedzi na godz. 18 zaplanowano koncert legendy polskiej sceny reggae, czyli pochodzącego z Częstochowy zespołu Habakuk. W 2020 r. grupa fetowała swoje 30-lecie. Historia grupy sięga końca lat 80. XX wieku. Nazwa – początkowo THC Habakuk – pochodzi od imienia biblijnego proroka. Zespół narodził się z połączenia formacji Engaddi i Samuel.

Debiutancka płyta „Mniam!Mniam!Rege” ukazała się w 1999 r. To z niej pochodzą „Wolny od Ja” oraz „Rasta Trans”. Z okazji jubileuszu krążek ten doczekał się reedycji. Dziś zespół ma na swoim koncie takie albumy jak „Rub_Pulse”, „Muzyka, słowo, liczba, kolor” czy „Sztuka ulotna”. Po tym występie rozpocznie się tradycyjne „Światełko do nieba”.

31. Finał WOŚP. Niedzielne granie w Częstochowie. Koncerty, "Parada serc", licytacje… 4
31. Finał WOŚP w Częstochowie (fot. AK)

Loka po „Światełku”

Z kolei po „Światełku” zagra tegoroczna gwiazda, którą jest zespół Loka. Kapela powstała jako kontynuacja formacji Rotary. Założono go w 2012 r. przez Kamila Mikułę i Grzegorza Porowskiego.

Wkrótce po powstaniu zespołu wydano singel „Prawdziwe powietrze”.  Nagranie uplasowało się na 1. pozycji na liście najczęściej odtwarzanych piosenek w polskich radiostacjach. Zespół otrzymał dwie nominacje do nagrody Eska Music Awards 2012 w kategoriach „Hit lata” oraz „Najlepszy debiut”. Debiutancki album pod tym samym tytułem ukazał się w listopadzie 2012 r. Na krążek trafiły też m.in. takie utwory jak „Widziałem Ciebie” i „Oczy miasta”.

Wstęp na finałową imprezę jest wolny. Szczegóły: www.wosp.czest.pl.

KA

Czytaj także: Zobaczcie, co trafiło na licytacje przygotowane przez częstochowski sztab WOŚP!