fbpx

Związek Gmin Jurajskich podsumował swoje działania

Związek Gmin Jurajskich w minionym roku zrzeszał aż 33 gminy z terenu Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Choć wiosna już za rogiem, właśnie teraz przyszedł czas na podsumowania i plany na przyszłość.

Promocja turystyczna Jury i jurajskich atrakcji, to główne cele działalności Związku Gmin Jurajskich. W tym roku do członków związku dołączył Olkusz.

W 2022 roku Jura Krakowsko-Częstochowska zyskała tytuł Polskiej Marki Turystycznej. To szansa na dodatkową promocję Jury i udział w kampaniach Polskiej Organizacji Turystycznej.

Ale po kolei… Program Bezpieczna Jura 2022 i współpraca z Grupą Jurajską GOPR zaowocowały pracą nad wymianą zabezpieczeń jurajskich trasa wspinaczkowych. Powstały dodatkowe zabezpieczenia i nowe ścieżki dla wspinaczy na terenie wielu gmin( m.in. Częstochowie, Janowie, Żarkach, Niegowej, Kroczycach, Zawierciu, Ogrodzieńcu). W sumie zamontowano 560 ringów oraz 70 stanowisk zjazdowych na 83 drogach wspinaczkowych.

Udało się odnowić wiele znaków na szlakach turystycznych(widoczność oznakowania wzrosła na długości blisko 140 km szlaków- 102,7 km pieszych oraz 36,8 km szlaków rowerowych). Uzupełniono infrastrukturę turystyczną, zbudowano schody podejściowe i punkty widokowe na Wzgórzu Kozubiec w Trzebniowie i w Podzamczu, zrekonstruowano wiatę odpoczynkową na Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd na odcinku Kromołów-Skarżyce.

Działania na rzecz Jury, to również naprawianie tego, co inni próbują zniszczyć. Napisy wykonane sprayem na starych skałach są regularnie eliminowane. Wiele z nich zniknęło w Przyrowie, Olsztynie, Pilicy i Mstowie. Udało się oczyścić kamieniołom Janina w Sygontce, Skałki Św. Idziego w Zrębicach, a także Brzuchacką, Małpią oraz Bazylową Skałę (gm. Pilica) i Skałę Miłości (we Mstowie). Szkoda, że w ogóle była potrzeba, by to robić…

Przewodnicy Jurajscy wraz Jurajską Grupą GOPR, podczas akcji „Promocyjne Lato 2022” , organizowali wycieczki, kursy wspinaczkowe i pokazy działań ratowniczych.

Nie zapomniano o osobach z niepełnosprawnościami, dla których przygotowano pokazy i zajęcia w ramach akcji „Jura bez barier”. Były to pokazy i zajęcia edukacyjne z udzielania pierwszej pomocy oraz wycieczki z ratownikami Grupy Jurajskiej GOPR. W akcji wzięły udział aż 162 osoby z niepełnosprawnościami. Udało się także przygotować 11 dróg wspinaczkowych o łatwym poziomie trudności w masywie skalnym w Pasiekach (gmina Łazy) oraz przygotować i zamontować 12 tablic Szlaku Orlich Gniazd w języku Braille’a.

W 2022 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnej edycji Juromanii, czyli Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej, podczas której ZGJ odpowiadał za szereg działań promocyjnych i reklamowych. Trwające 3 dni święto Jury, objęło aż 51 lokalizacji i ponad 200 atrakcji(historycznych, kulinarnych i sportowych). Wzięło w nich udział ponad 30,5 tysiąca uczestników, w tym ponad tysiąc gości z zagranicy. Film wyprodukowany przy okazji święta „Juromania – Jura Aktywna z Natury” zdobył I nagrodę w jednej z kategorii konkursu na film promocyjny „Kadry z Polski…i nie tylko – 2022”.

ZGJ ma na koncie szereg publikacji związanych z promocją Jury i Szlaku Orlich Gniazd, zarówno w wersji papierowej jak i w mediach społecznościowych. Wydano mapę „Jury” w nakładzie 5 tys. sztuk, przewodniki „Szlak Orlich Gniazd” (2,5 tys.) oraz „Rowerowy Szlak Orlich Gniazd” (2 tys. sztuk), kalendarz jurajski 2023 (2,5 tys.) oraz magnesy z motywami ze Szlaku Orlich Gniazd i Jury Krakowsko-Częstochowskiej (17,4 tys. sztuk). Związek dofinansował też kilka wydawnictw w tym m.in. album Jerzego Kędziory „Rzeźby nie tylko balansujące na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej”. Charakterystyczne rzeźby tego artysty możemy podziwiać na całym świecie, a na Jurze znajdziemy je w: Częstochowie, Mstowie, Olsztynie, Janowie, Wielkiej Wsi oraz Krakowie.

Uczestnictwo w Międzynarodowych Targach Turystyki, czy w Festiwalu Podróży i Czasu Wolnego Piknik nad Odrą Market Tour Szczecin, pozwoliło wyjść ościenne gminy i wypromować Jurę poza jej granicami. Współpraca z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi, spowodowała, że informacje o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej były obecne na targach i eventach m.in. w Ołomuńcu, Chorzowie, Wrocławiu, Opolu, Nadarzynie, Lipsku, Ostrawie, Madrycie, Chicago, Herning, Lizbonie, Nowym Yorku, Tel Awiwie, Wiedniu, Dubaju, Düsseldorfie.

Skoro słyszał już o nas cały świat, to wypada zadać sobie pytanie, czy sami mamy świadomość w jak wyjątkowym miejscu żyjemy? Wolny, wiosenny dzień, to idealny czas, by odwiedzić jedną z jurajskich lokalizacji, wyjechać z miasta, a jeśli już nam się to uda- odejść trochę dalej od lokalnego baru czy kawiarni. Warto wejść na szlak, pójść na spacer, wdrapać się na skałę, odetchnąć jurajskim powietrzem. A Wy? Macie jakieś ulubione miejsca na Jurze?

*na podstawie materiałów Związku Gmin Jurajskich