fbpx

Jubileuszowy Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów już 28 października!

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zaprasza na jubileuszowy, dziesiąty już Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów. Wydarzenie połączone z giełda pamiątek po Papieżu Polaku odbędzie się w ostatnią sobotę miesiąca.

Tradycją częstochowskiego Muzeum Monet i  Medali Jana Pawła II (posiadającego w zbiorach ponad 11 tys. monet i medali związanych z osobą Papieża Polaka) są organizowane corocznie Międzynarodowe Zloty Kolekcjonerów.

Zacznijmy od powtórki z historii. Pierwsze spotkanie odbyło się pod koniec listopada 2014 roku. Wydarzenie zainaugurowali ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, były podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki i o. Jan Golonka. – Od początku zlot skupiał się na pamiątkach związanych z Janem Pawłem II. Były to monety, medale, plakiety, okolicznościowe znaczki pocztowe, kartki i widokówki, obrazy – praktycznie wszystko, co związane ze świętym – zaznacza twórca muzeum Krzysztof Witkowski.

Jubileuszowy Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów już 28 października! 1

Wkrótce jesienne wydarzenie przeniesiono na październik. Jaka idea przyświeca jego organizacji? – Chodzi przede wszystkim o wymianę eksponatów. Dzięki temu kolekcjonerzy mogą zdobyć coś, czego im jeszcze brakuje. Niekiedy ich cena jest zaporowa, ale wymiana to już coś zupełnie innego, realnego. Dzięki zlotom nasi wystawcy i kupujący mogli się też nawzajem poznać. Te znajomości potem owocują, a my ze wszystkimi osobami, które do nas przyjeżdżają, mamy kontakt do dzisiaj. Co zaskakuje? Zaskoczeniem dla wielu jest świetna atmosfera podczas każdego z naszych spotkań – mówi Witkowski.

Organizacja międzynarodowej imprezy wiąże się z pewnymi tradycjami. Należy do nich m.in. znaczek pocztowy (zawsze niepowtarzalny) czy kartka wydawana za sprawą współpracy z Pocztą Polską. – Te wydawnictwa są źródłem radości dla wielu osób. Są ludzie, którzy szukają ich w różnych zakątkach globu i to jest wspaniałe, bo przecież ta informacja o istnieniu Muzeum idzie w świat. Czasem można nawet odnieść wrażenie, że to miejsce jest bardziej znane za granicą, niż w Polsce – wyjaśnia szef Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

Jubileuszowy Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów już 28 października! 2

Tegoroczna edycja zlotu będzie jubileuszowa, bo już dziesiąta. Niespodzianek na pewno nie zabraknie. – Lubię być zaskakiwany, ale lubię również zaskakiwać. Szykujemy niespodzianki, wysłaliśmy mnóstwo zaproszeń, nie zabraknie bardzo ciekawych spotkań, wykładów, rozmów – wylicza twórca niezwykłego miejsca.

Święto kolekcjonerów odbędzie się w sobotę, 28 października. – Najważniejszą sprawą jest to, żeby pamięć o Janie Pawle II nie została zapomniana, a ponieważ to X Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów to z Pocztą Polską szykujemy rzecz niesamowitą. Dyrektor Poczty Polskiej był w naszym muzeum, zachęciłem go do wizyty i jak zobaczył zbiory, to rzeczywiście stwierdził, że trzeba teraz wydać coś ciekawego. I tak przez Pocztę Polską będzie wydana całostka [to koperta lub karta pocztowa z wydrukowanym znaczkiem opłaty – przyp. red.]. Przygotowujemy się do tego wydania naprawdę rzetelnie, bo pozostanie ono w wielu zbiorach na wieki wieków – zaznacza Krzysztof Witkowski.

Wydarzenie połączone zostanie z giełdą pamiątek po Janie Pawle II. Na licznych stoiskach wystawców (także tych spoza Polski) będzie można znaleźć monety, medale, znaczki pocztowe, książki, odznaki religijne, medaliki, szkaplerze, karty dewocyjne, zdjęcia czy widokówki.

Organizatorami zlotu – oprócz oczywiście muzeum – są Antykwarnia-Księgarnia „Niezależna” w Częstochowie, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Częstochowie i Polski Związek Filatelistów Okręg Częstochowski. Wspólnie zapraszają wystawców, kolekcjonerów, pasjonatów i wszystkich zainteresowanych.

Jubileuszowy zlot rozpocznie się o godz. 10. Więcej informacji: www.jp2muzeum.pl.

Jubileuszowy Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów już 28 października! 3

red., mat. Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Czytaj także: „Nieśmiertelni” z Piotrem Metzem. Spotkanie, które odbędzie się 2 listopada, pozostaje tajemnicą

Jubileuszowy Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów już 28 października! 4
https://www.kotly-patrzyk.pl/
https://www.kotly-patrzyk.pl/oferta/pompy-ciepla/