fbpx
Strona główna Wiadomości Częstochowa Zielone jednoślady miały wzięcie

Zielone jednoślady miały wzięcie

Ponad 149 tys. wypożyczeń, 185 rowerów, a każdy jednoślad wypożyczany średnio 806 razy. Tak w liczbach wygląda podsumowanie drugiego sezonu działalności Systemu Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Zielone rowery, które wypożyczać można było przez całą wiosnę i lato zniknęły z ulic Częstochowy z ostatnim dniem października. Na swoje miejsca, do 20 stacji usytuowanych niemal we wszystkich dzielnicach miasta, wrócą w kwietniu.


Jak podsumowano, w tym roku mieszkańcy i turyści skorzystali z zielonych jednośladów ponad 149 tysięcy razy. Liczba użytkowników systemu zwiększyła się o ok. 6,5 tys. osób.
Rowery miejskie pojawiły się w mieście testowo w grudniu 2017 roku, a wiosną 2018 r. system ruszył oficjalnie dla wszystkich chętnych. Od tego czasu w sumie zielone jednoślady wynajmowano już 325,8 tys. razy. Jak wynika z danych opublikowanych przez Biuro Prasowe Urzędu Miasta Częstochowy, użytkownik-rekordzista w ciągu 212 dni funkcjonowania systemu w tym roku, korzystał z niego 279 razy, czyli częściej niż raz dziennie. Najwięcej osób wypożyczyło rowery w czerwcu (34 578 wypożyczeń) i lipcu (25 582), a najmniej w ostatnim miesiącu sezonu – październiku (10 900). Wyjątkowy w tegorocznej działalności systemu okazał się 9 czerwca. Tego dnia padł tegoroczny rekord wypożyczeń. Miłośnicy jednośladów skorzystali wówczas z miejskich rowerów 1520 razy, co oznacza, że na każdym rowerze odbyło się statystycznie przynajmniej 8 przejażdżek.

Zielone jednoślady miały wzięcie 1


W tegorocznym sezonie częstochowianie najchętniej wypożyczali rowery na stacjach Plac Biegańskiego (20 628 wypożyczeń), Plac Daszyńskiego (14 653) i Dekabrystów/Armii Krajowej (12 776). Najpopularniejsze trasy to przejażdżki między Placem Daszyńskiego a Placem Biegańskiego (2 693) i w odwrotnym kierunku (2 655) oraz stacjami Promenada/Kiedrzyńska i Dekabrystów/Armii Krajowej (2 457). Średni czas jednego wypożyczenia to 16 minut i 18 sekund.
W mijającym sezonie w CRM pojawiła się nowość – foteliki dziecięce, o które postulowali aktywni użytkownicy systemu. W takie rozwiązanie zostało wyposażonych 16% rowerów. Wchodząc na stronę www.rower.czestochowa.pl oprócz sprawdzenia, ile rowerów jest dostępnych w danej stacji, można dowiedzieć się, gdzie znajdują się rowery z fotelikami dla dzieci.
– Jesteśmy dumni, że system, który dostarczyliśmy, zyskał przychylność rowerzystów miejskich z Częstochowy – mówi Paweł Orłowski prezes Nextbike Polska. – Liczba rejestracji i wypożyczeń pokazuje, jak bardzo mieszkańcy cenią sobie ten ekologiczny, tani i zdrowy środek transportu.
Jak zapowiadają władze miejskie, system powróci wiosną z trzema dodatkowymi stacjami wypożyczeń. Jak poinformował prezydent Czestochowy Krzysztof Matyjaszczyk, mają one powstać w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dwie pojawią się na Rakowie – przy Placu Orląt Lwowskich oraz przy stadionie Rakowa, a jedna na Grabówce.

- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here