fbpx

Krypta pod Kaplicą Matki Bożej otwarta dla zwiedzających

Jak co roku, na początku listopada otwarta została na Jasnej Górze XVII-wieczna krypta ze szczątkami i prochami ojców i braci paulinów. Kryptę, znajdującą się pod Kaplicy Matki Bożej. Można będzie ją odwiedzać do 30 listopada.

Krypta pod Kaplicą Matki Bożej otwarta dla zwiedzających 2


Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, krypta powstała w pierwszej połowie XVII stulecia i do połowy lat sześćdziesiątych XX wieku służyła jako miejsce pochówku zmarłych zakonników.
W podziemiach kaplicy najbliżej wejścia pochowani zostali zmarli z ubiegłego wieku — między 1900 a 1967 rokiem. Ostatni pochowany paulin to śp. o. Klemens Izdebski.
Od 1968 roku miejscem pochówku zmarłych zakonników stał się cmentarz św. Rocha. W podziemiach klasztorów brakowało już bowiem miejsca na kolejne groby.
Krypta jasnogórska to miejsce szczególne pod względem historycznym. Odwiedzając je można poznać zarówno historię samej Jasnej Góry, jak i kraju.
W krypcie spoczywają m.in. doczesne szczątki trzech wybitnych generałów Zakonu Paulinów: o. Piusa Przeździeckiego (Generała Zakonu Paulinów w okresie II wojny światowej), o. Piotra Markiewicz (przeor Jasnej Góry w czasie I wojny światowej i długoletni Generał Zakonu) oraz o. Alojzego Wrzalika. Obok znajdują się tu także groby trzech byłych przeorów Jasnej Góry: o. Kajetana Raczyńskiego, o. Norberta Motylewskiego oraz o. Polikarpa Rawickiego.
W podziemiach, na wprost wejścia ustawiono ołtarz, przy którym na początku listopada odprawiane są msze święte za zmarłych. Wokół ołtarza ustawione są różne urny z prochami zakonników. Na urnach wypisano imiona i nazwiska zmarłych paulinów.
Z pewnością zwiedzających zainteresuje umieszczona w niszy bocznej ściany Kaplicy Matki Bożej XVII-wieczna urna z prochami legendarnego przeora Jasnej Góry o. Augustyna Kordeckiego. W tej samej części krypty napotkać można na kilka kolejnych, najstarszych, bo XVII-wiecznych epitafiów i nagrobków, a także i krypt, które kryją szczątki dobrodziejów sanktuariów, m.in. rodziny Warszyckich i Branickich.
(Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry)