fbpx

Za bombowy „żart” staną przed sądem

Dwóch 14-latków odpowiadać będzie przed sądem dla nieletnich za bombowy „żart”. Chłopcu zawiadomili służby ratunkowe o rzekomo podłożonej w ich szkole bombie.

– Wczoraj przed godziną 12 operator centrum powiadamiania ratunkowego poinformował dyżurnego Komisariatu Piątego Policji w Częstochowie, że otrzymał zgłoszenie o podłożeniu bomby w jednej ze szkół podstawowych – przekazała podkomisarz Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka częstochowskiej policji. – Policjanci, dysponując numerem telefonu zgłaszającego, ustalili jego dane.

Chociaż wszystko wskazywało na głupi żar, dzielnicowi z „piątki” wspólnie z mundurowymi z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie pojechali do szkoły, aby na miejscu sprawdzić, jaka jest sytuacja. Podczas gdy policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdzał budynek, mundurowi dotarli do osoby, która wszczęła alarm. Był to 14-letni uczeń tej szkoły. Na początku nastolatek zaprzeczał, że dzwonił na numer alarmowy i wskazał kolegę, który miał to zrobić. Wskazany rówieśnik również nie przyznawał się do winy, zrzucając odpowiedzialność na tego, który go wskazał.

– Chłopcy ze swojego postępowania będą się musieli wytłumaczyć przed sądem rodzinnym, do którego policjanci przekażą zebrane w sprawie materiały – poinformowała rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. – Fałszywy alarm bombowy wywołuje szereg groźnych konsekwencji. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo natychmiast reagują na takie sytuacje i ustalają sprawców tego przestępstwa, dlatego przestrzegamy przed tego typu „żartami” – dodała.

Policja przypomina, że osoba dorosła, odpowiedzialna za wywołanie fałszywego alarmu bombowego, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Zgodnie z artykułem 224a kodeksu karnego „kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach (…) czym wywołuje czynność instytucji (…) mającej na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności do 8 lat”. Z kolei nieletni za czyny karalne i przejawy demoralizacji odpowiadają zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich.