fbpx
Strona głównaPolecane16 lat bez Janosika. Dzisiaj mija kolejna rocznica śmierci Marka Perepeczki

16 lat bez Janosika. Dzisiaj mija kolejna rocznica śmierci Marka Perepeczki

16 lat temu zmarł Marek Perepeczko – aktor, dyrektor częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, dla szerokiej widowni niezapomniany Janosik.

16 lat bez Janosika. Dzisiaj mija kolejna rocznica śmierci Marka Perepeczki 1
(fot. stooklatka.pl)

Marek Perepeczko zmarł w nocy z 16 na 17 listopada 2005 roku w Częstochowie. W Częstochowie wiele lat mieszkał. Do naszego miasta, a konkretnie do częstochowskiego teatru trafił w połowie lat 90., gdy częstochowską sceną kierował Henryk Talar. To on właśnie zaproponował Markowi Perepeczce rolę Wodza w inscenizacji książki „Lot na kukułczym gniazdem”. W 1997 roku Marek Perepeczko został dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza. Częstochowską sceną kierował do 2003 roku. Kiedy przesłał być dyrektorem miejskiego teatru Częstochowy nie opuścił, bo jak często podkreślał w wywiadach, tutaj właśnie znalazł przyjaciół i swój nowy dom.

Dla wielu widzów na zawsze pozostanie zbójnikiem Janosikiem z telewizyjnego serialu z początku lat 70. ubiegłego wieku. Rolę te lubił, chętnie o nie opowiadał.

 — Nie uciekam przed tymi wspomnieniami – powiedział w jednym z wywiadów. – Nie ukrywam, że to miłe, iż ludzie darzą ten film taką sympatią i mimo upływu lat okazują mi tę sympatię i cały czas rozpoznają we mnie Janosika.

Częstochowa odwdzięczyła się aktorowi za jego sympatię i przywiązanie do miasta. Marek Perepeczko ma w mieście swój pomnik-ławeczkę, która stoi w III Alei. Jedną z ulic w Śródmieściu nazwano jego imieniem, a na stojącym w pobliżu budynku namalowano mural z jego podobizną, oczywiście w roli Janosika.

16 lat bez Janosika. Dzisiaj mija kolejna rocznica śmierci Marka Perepeczki 2
WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -