fbpx
Strona głównaEdukacjaWyższa Szkoła Planowania Strategicznego – uczelnia przyjazna dla osób niepełnosprawnych

Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego – uczelnia przyjazna dla osób niepełnosprawnych

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na aktywność uczelni wyższych w życiu społecznym, Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej realizując swoją dotychczasową strategię działania, została beneficjentem projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Dąbrowska uczelnia realizuje projekt zatytułowany „WSPS w każdym calu dostępni”. Głównym celem realizowanego przedsięwzięcia jest dostosowanie funkcjonowania uczelni wyższej dla osób niepełnosprawnych.

W ramach realizowania zaplanowanych zadań Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego wykona przewidziane w projekcie zmiany organizacyjne i strukturalne oraz podniesie kompetencje kadry w szeroko rozumianym, ogólnym systemie szkolnictwa wyższego. Dofinansowanie projektu z UE wynosi 3 437 062,96 zł. Jego realizacja przypada na okres 2021-2023.

Zakres projektu przewiduje realizację zadań w kilku kluczowych obszarach – wdrożenia innowacyjnego, nowoczesnego wsparcia technologicznego, w tym przede wszystkim wprowadzenie zmian w kwestii narzędzi informatycznych (m.in. przygotowanie strony BON zgodnej z wymogami i standardami, zbudowanie platformy edukacyjnej i usprawnienie systemu rekrutacyjnego), zrealizowanie ogólnych zmian organizacyjnych, przygotowania procedur (tworzenie regulacji, budowa odpowiednich regulaminów i wytycznych w ramach dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnością)  oraz kampanii informacyjnej z ćwiczeniami a także wykładami dla kadry akademickiej i pracowników na temat zwiększania poziomu świadomości społecznej w zakresie niepełnosprawności.

Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w celu budowania świadomości, przyjaźni i otwartości otworzy również specjalne Biuro dla osób niepełnosprawnych. W budynku uczelni studenci będą mieli możliwość konsultacji z psychologiem, pedagogiem i specjalnie do tego powołanym rzecznikiem osób niepełnosprawnych.

W ramach projektu uczelnia przygotowuje także specjalistyczne rozwiązania dydaktyczne dla osób z niepełnosprawnościami (wyposażenie sal i biblioteki w odpowiednie czytniki, klawiatury z powiększoną czcionką i alfabetem Braille’a). Stanowiska komputerowe zwierać będą specjalną kontrastową klawiaturę oraz skaner umożliwiający edycję materiałów wedle indywidualnych potrzeb każdego studenta. Przewidziany jest też montaż platformy schodowej. Wszystko po to, aby odpowiednio dostosować cały budynek uczelni  (w tym np. bibliotekę czy biuro rekrutacji) do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego przewiduje także powołanie stowarzyszeń oraz rad studentów ds. osób niepełnosprawnych, które będą zajmowały się monitorowaniem i zgłaszaniem różnego rodzaju problemów wraz z proponowanym rozwiązaniem.

Czytaj także: Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego z nowym projektem w ramach programu Erasmus+

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here