fbpx

Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego z nowym projektem w ramach programu Erasmus+

Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej wspólnie z Prešovská Univerzita v Prešove (Słowacja) oraz Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (Czechy) przystępuje do realizacji projektu w ramach programu Erasmus+ pn. „Wykorzystanie innowacyjnych metod nauczania na kierunkach pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne”.

Wykorzystanie innowacyjnych metod nauczania na kierunkach pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne” to projekt trzech uczelni z Europy Środkowej: Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, Presovska Univerzita v Presove oraz Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Beneficjentami są studenci i nauczyciele akademiccy kierunków pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne, którzy chcą podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe, kompetencje językowe i przygotować się do pracy w środowisku międzynarodowym. Projekt zaproponowany jest jako odpowiedź na sytuację związaną z pandemią COVID-19 i przejściem uczelni na naukę hybrydową oraz zdalną.

Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego z nowym projektem w ramach programu Erasmus+ 2
Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego

W czasie realizacji projektu przewidywane jest utworzenie rezultatów pracy intelektualnej takich jak:

  • interaktywny, wielojęzyczny podręcznik – platforma e-learningowa stanowiąca zbiór filmów stanowiących instruktaż do wykonywania procedur, które są niezbędne do wykształcenia profesjonalnego ratownika medycznego czy pielęgniarki. Interaktywny podręcznik zostanie przygotowany w formie wielojęzycznej, tak aby nauce wykonywania zabiegów medycznych towarzyszyła jednocześnie nauka języka, niezbędna do pracy w środowisku międzynarodowym;
  • wspólny, międzynarodowy program kształcenia przedmiotów praktycznych na kierunkach pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne;
  • program kształcenia dwóch kursów specjalistycznych: „Pracownik służby zdrowia w sytuacji kryzysowej” oraz „Praca w medycznych zespołach międzynarodowych”.

Ponadto w czasie trwania projektu przewidziane jest zorganizowanie szkolenia dla nauczycieli akademickich „Praktyczne kształcenie studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego” dotyczącego prowadzenia zajęć praktycznych, a także przeprowadzenie pilotażowej edycji kursów „Pracownik służby zdrowia w sytuacji kryzysowej” oraz „Praca w medycznych zespołach międzynarodowych”

Planowane jest także zorganizowanie dwóch międzynarodowych konferencji: „Pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne – kształcenie zdalne i hybrydowe” połączonej z prezentacją i rozpowszechnianiem interaktywnego, wielojęzycznego podręcznika oraz konferencji „Międzynarodowe zespoły medyczne” połączonej z prezentacją efektów kształcenia uzyskanych podczas kursów  „Pracownik służby zdrowia w sytuacji kryzysowej” oraz „Praca w medycznych zespołach międzynarodowych”.

Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego z nowym projektem w ramach programu Erasmus+ 3
Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego

Ważnym aspektem przygotowanego projektu jest trwałość i uniwersalność przewidywanych rezultatów. Interaktywny, wielojęzyczny podręcznik będzie wykorzystywany przez nauczycieli akademickich i studentów kierunków pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne uczelni jako podstawowe narzędzie
do prowadzenia kształcenia praktycznego, szczególnie w sytuacji nauki hybrydowej oraz zdalnej.

Wypracowanie wspólnych, międzynarodowych programów kształcenia przedmiotów praktycznych na kierunkach pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne ułatwi wzajemne uznawanie kwalifikacji i stanowi pierwszy krok do podjęcia działań w celu wypracowania pełnych wspólnych programów kształcenia.

Więcej informacji: https://www.wsps.pl/

Czytaj także: Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego – uczelnia przyjazna dla osób niepełnosprawnych