fbpx

Częstochowska wystawa „Słoneczne Punkty Krytyczne” Piotra Cieślaka

Wernisaż wystawy fotografii Piotra Cieślaka odbędzie się w sobotę, 15 października o godz. 17. „Słoneczne Punkty Krytyczne” prezentowane będą w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1).

Piotr Cieślak urodził się w 1995 r. W 2020 r. ukończył kierunek „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych” na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Obecnie pracuje jako nauczyciel przedmiotów zawodowych na kierunku „Technik fotografii i multimediów” w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie. Współpracuje również w charakterze operatora kamery z Telewizją Orion w Częstochowie oraz z TVP3 Katowice.

Zajmuje się fotografią oraz filmem; jego prace były prezentowane na wielu wystawach. To laureat takich lokalnych konkursów jak m.in. „Częstochowa w Kadrze”, „Video ergo sum”, „Klimaty Częstochowy. Ma na swoim koncie także nagrodę w ogólnoeuropejskim konkursie „Discover Europe” (o tym sukcesie pisaliśmy TUTAJ).

Częstochowska wystawa "Słoneczne Punkty Krytyczne" Piotra Cieślaka 2
fot. Piotr Cieślak

Wystawa „Słoneczne Punkty Krytyczne” narodziła się z zafascynowania solarigrafią.

-Wykorzystując własnoręcznie wykonane aparaty otworkowe, rejestruję obrazy na których pojawiają się charakterystyczne ślady słońca. W procesie rozwoju fotografii doszliśmy do momentu, gdzie skomplikowane układy cyfrowe rejestrują obraz w czasie nawet 1/8000 sekundy. Myślę, że odzwierciedla to tempo w jakim obecnie żyjemy. Stojąc w kontrze do tego trendu oraz do fetyszyzowanej przez wielu fotografów idei „Decydującego momentu”, prezentuję cykl, w którym czas naświetlania nie jest mierzony w ułamkach sekund, a w dniach. Fotografie powstały przy wykorzystaniu aparatów zbudowanych z puszek, nakrętek oraz stalowych pojemników – opowiada autor.

Wernisaż zaplanowano na sobotę, 15 października na godz. 17. Wystawę będzie można oglądać do 3 listopada. Wstęp jest wolny. Szczegóły: gaudemater.pl.

red.