fbpx
Strona głównaBezpieczeństwoGarść informacji na temat akcji jodowej. Gdzie wydawane będą tabletki jodku potasu?

Garść informacji na temat akcji jodowej. Gdzie wydawane będą tabletki jodku potasu?

Tabletki jodku potasu będą wydawane w wyznaczonych punktach w mieście, dopiero po wydaniu decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Od jakiegoś czasu głośno jest o konieczności zażycia jodku potasu, jednak informacje te nie są jeszcze potwierdzone. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki i jak dotąd nie stwierdzono zagrożenia radiacyjnego.

W Częstochowie wyznaczono 34 punkty, w których będą wydawane tabletki jodku potasu, jednak póki co nie ma potrzeby, by się do nich wybierać. Punkty zostaną uruchomione jeśli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podejmie decyzję o rozpoczęciu ich wydawania.

W jaki sposób można będzie uzyskać tabletki i kto może je otrzymać?

Pełnoletni członek rodziny może pobrać tabletki dla siebie i innych domowników z zamieszkujących to samo gospodarstwo domowe. Wszyscy, którzy zgłoszą się do punktu otrzymają tabletki (w tym wypadku nie obowiązuje rejonizacja). Jodek potasu będzie wydawany również obcokrajowcom, a cały proces będzie przebiegał na podstawie ustnego oświadczenia osoby pobierającej. W punktach nie będą sprawdzane adresy zamieszkania ani nr PESEL. Mieszkańcy, którym zostanie wydany jodek potasu, powinni osobiście zadbać o jego właściwe dawkowanie, zgodnie z zalecaniami zamieszczonymi na opakowaniu. W przypadku osób niepełnoletnich osobami odpowiedzialnymi za prawidłowe przyjmowanie tabletek są rodzice lub opiekunowie prawni.
Listę punktów, w których będą wydawane tabletki jodu znajdziemy na: https://www.czestochowa.pl/informacja-o-akcji-jodowej

Lekarze i specjaliści odradzają profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu.

- Advertisment -spot_img

Popularne