fbpx

„Discover Europe”. Częstochowianin nagrodzony w ogólnoeuropejskim konkursie

Piotr Cieślak zajął drugie miejsce 18. edycji konkursu „Discover Europe”. Jego prace doceniono w kategorii „Discover People”.

W tym roku ogólnoeuropejski konkurs fotografii studenckiej „Discover Europe” doczekał się 18. edycji. Każdy z uczestników mógł wysłać sześć swoich prac w dowolnej konfiguracji. Organizatorzy przewidzieli trzy kategorie: „Discover People”, „Discover Nature” oraz „Discover Architecture”. Zdjęcia można było nadsyłać od 1 do 31 marca. Następnie jury wybierało trzy najlepsze prace z każdej kategorii konkursowej, a także wyróżnienia. Zwieńczeniem konkursu była majowa Gala Finałowa. Więcej o wydarzeniu można przeczytać na discovereurope.esn.pl.

Częstochowa ma powody do dumy, bowiem drugie miejsce w kategorii „Discover People” zajął Piotr Cieślak. Uhonorowano jego pracę zatytułowaną „Spojrzenie” Warto tu dodać, że w 2019 r., w tej samej kategorii, zajął miejsce pierwsze.

"Discover Europe". Częstochowianin nagrodzony w ogólnoeuropejskim konkursie 2
„Pomiar” – fotografia autorstwa Piotra Cieślaka

-Samo zdjęcie może budzić różne skojarzenia. Powstało, gdy dokumentowałem zajęcia żeglarskie UKS Morka na Lisińcu. Z kolei to, które nagrodzono w 2019 r., w tle przedstawia elektrownie atomową. Zrobiłem je podczas studenckiego wyjazdu na Ukrainę – opowiada Cieślak.

Jeśli chodzi o fotografię, to autor stawia przede wszystkim na działalność reporterką, dokumentalną. Ale nie tylko, bowiem ostatnio zafascynowała go także solarigrafia.

"Discover Europe". Częstochowianin nagrodzony w ogólnoeuropejskim konkursie 3
„Najlepsza oferta” – fotografia autorstwa Piotra Cieślaka

W dorobku fotograficznym Cieślaka znajduje się wystawa indywidualna „Dwa spojrzenia za wschodni Płot. Ukraina w Fotografiach Piotra Cieślaka” prezentowana w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (w ramach 4. Śląskiego Festiwalu Nauki) oraz ekspozycje zbiorowe krajowe i międzynarodowe. Jego prace dopełniały m.in. organizowane przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie wydarzenia: „Transfiguracje. Konstruowanie Cybertwarzy” (2019) i „Transfiguracje. Naturakultura. Kim jestem, jak jestem w czasach zarazy?” (2020) czy 23. i 24. edycję Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto”. Podziwiała je również publiczność w Serbii, Macedonii, Indiach czy na Ukrainie.

Jeśli chodzi o nagrody, to oprócz już wymienionych, Piotr Cieślak, ma na koncie także m.in. pierwsze miejsca zdobyte podczas Konkursu Fotograficznego  „Miejsca, Ludzie, Zdarzenia” organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przystajni w 2019 i 2020 r.

"Discover Europe". Częstochowianin nagrodzony w ogólnoeuropejskim konkursie 4
„Tęcza na Jasnej” – fotografia autorstwa Piotra Cieślaka

W parze z działalnością fotograficzną, kroczy ta filmowa. Autor uczestniczył w takich konkursach międzynarodowych jak XXVI Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka 2019” oraz 18. Międzynarodowy Konkurs Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać Człowieka”. Ma na koncie również pierwsze miejsce w XVII Konkursie „Częstochowa w kadrze” oraz drugą nagrodę w III wojewódzkim konkursie filmowym dla Młodzieży i Dorosłych „Video ergo sum” – Widzę, więc jestem.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Częstochowianie nagrodzeni w konkursie Grand Press Photo 2021