fbpx
Strona głównaWiadomości"Pytania". Wystawa retrospektywna Jowity Bogny Mormul w Częstochowie

„Pytania”. Wystawa retrospektywna Jowity Bogny Mormul w Częstochowie

Galerię Art-Foto Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie wypełnia ekspozycja „Pytania. Wystawa retrospektywna 2000-2021”. Twórczość Jowity Bogny Mormul można oglądać w sieci.

Prezentację ekspozycji zatytułowanej „Pytania. Wystawa retrospektywna 2000-2021” Regionalny Ośrodek Kultury (ul. Ogińskiego 13a) w Częstochowie przewidział od 9 do 30 kwietnia. Fotografie autorstwa Jowity Bogny Mormul wypełniają Galerię Art-Foto instytucji.

Kim jest autorka? To doktor habilitowany sztuki w dziedzinie sztuk filmowych, profesor uniwersytecki w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzi wykłady z zakresu fotografii, nowych mediów i analizy obrazu.

"Pytania". Wystawa retrospektywna Jowity Bogny Mormul w Częstochowie 1
Prace autorstwa Jowity Bogny Mormul


Mormul jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa 1997 r.; Wydział Grafiki 1999 r.). To stypendystka nagrody im. Hanny Rudzkiej-Cybisowej (1996 r.) oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki (1996/1997 r.). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1998 r.) i Związku Polskich Artystów Fotografików (od 2001 r.). Jej prace prezentowano na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m. in. w Luksemburgu, Rzymie, Wilnie, Skopje, Strasburgu, Budapeszcie, Ohio).

– Tworzy w obszarze sztuk wizualnych w badaniach koncentrując się na procesach kulturowego programowania ludzkiej tożsamości i wzorców wyglądu, które są uwarunkowane przez otaczające społeczeństwo i rodzinę. Interesuje się rolą pamięci kodyfikowanej w mitach prywatnych i publicznych. Jako inspiracji poszukuje śladów ludzkiej obecności oraz nieobecności – czytamy o autorce.

Wśród swoich zainteresowań Mormul wyróżnia nie tylko fotografię i film, ale też m.in. nowe media, malarstwo, rysunek czy ilustrację.

"Pytania". Wystawa retrospektywna Jowity Bogny Mormul w Częstochowie 2
Prace autorstwa Jowity Bogny Mormul

Wystawę będzie można oglądać w sieci!

Premierę filmu dotyczącego wystawy zaplanowano na piątek 9 kwietnia na godz. 18. Ekspozycja multimedialna dostępna będzie na stronach: www.rok.czestochowa.pl oraz www.jurajski-fotoklub.pl. Wystawę będzie można oglądać również za pośrednictwem facebookowych stron Regionalnego Ośrodka Kultury i Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa.

Zuzanna Suliga


Częstochowska Miejska Galeria Sztuki organizuje konkurs “Martwa natura w fotografii”. Można się zgłaszać!

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -