fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaKultura i rozrywkaIII Wystawa Fotografii Członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa

III Wystawa Fotografii Członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa

10 stycznia udostępniona zostanie III Wystawa Fotografii Członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa. Do jej oglądania zaprasza Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

To już trzecia zbiorowa wystawa fotografii członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa. Ekspozycja na pewno prezentowana będzie w internecie, zaś to, czy będzie ją można oglądać także w Galerii ARTFOTO Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, zależy od obowiązujących obostrzeń. Czas prezentacji przewidziano od 10 stycznia do końca miesiąca.

Na ekspozycję złożyły się zdjęcia 30 autorów, w tym Sławomira Jodłowskiego, prezesa Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa i Jarosława Dumańskiego, członka zarządu fotoklubu. Ich wpisy otwierają katalog towarzyszący wystawie. Katalog roku pandemicznego, w którym zarówno działania klubowe, jak i liczba członków uległa ograniczeniu.

Tematyka wskazuje bogactwo zainteresowań

Całości przewodzi cytat z „Władcy pierścieni” J.R.R. Tolkiena: „Świat się zmienił. Mówi mi to woda. Mówi mi to ziemia. Wyczuwam to w powietrzu. Wiele z tego, co było, zostało zatracone (…)”.

-Fotografie prezentowane na wystawie w pewnym sensie odzwierciedlają stan świadomości estetycznej jak i kondycje psychiczną autorów. Tematyka prac bardzo różnorodna, wskazuje na bogactwo zainteresowań wielowątkowymi tematami fotograficznymi wśród członków JFCz. Dużo tradycyjnej fotografii, mniej eksperymentalnych poszukiwań nowatorskich kontekstów wyrazu medium fotograficznego. Nie jest to oczywiście zarzut tylko zasugerowanie autorom możliwości bardziej konceptualnego wyrażania swojej postawy twórczej. Wydaje się, że wystawę zdominowała estetyczna poprawność, fotografie ogląda się
z przyjemnością, zachwycając się pięknie podanym widzowi tematem – pisze Sławomir Jodłowski.

III Wystawa Fotografii Członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa 3
fot. Sławomir Jodłowski

„Pasja fotografowania dla każdego twórcy jest czymś odmiennym”

Gratulując autorom wystawy i życząc im „rozwijania i pogłębiania swoich fotograficznych pasji” prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa zaznacza. – Mnie osobiście nieco zabrakło głębszej refleksji, bardziej filozoficznego spojrzenia na świat, który przecież w dobie pandemii uległ poważnym zmianom. Pamiętajmy, że robienie zdjęć to nie to samo co fotografowanie. Fotografowanie wymaga oprócz warsztatu, pewnej koncepcji ustosunkowania się do otaczającego świata i zasygnalizowania indywidualnego przekazu. Pasja fotografowania dla każdego twórcy jest czymś odmiennym i ta rozbieżność postrzegania świata jest szczególnie cenna dla rozwoju osobowości człowieka jak i kultury jako zjawiska społecznego – czytamy w katalogu.

„Ruszymy fotografować ten zmieniony już świat”

Mimo niesprzyjających okoliczności i licznych ograniczeń Jurajski Fotoklub Częstochowa zrealizował wiele działań, o których w katalogu wspomina Dumański.

– (…) udało nam się m.in. zorganizować dwa warsztatowe plenery, odbywały się comiesięczne spotkania, z trudem i bólem doprowadziliśmy też zeszłoroczny konkurs „Fotograf Roku” do finału. Niektórzy Fotoklubowicze brali udział w różnych konkursach krajowych i zagranicznych. Mieliśmy swoje wystawy indywidualne i braliśmy udział w różnych wystawach zbiorowych (w Fotoklubie i poza nim), robiliśmy zdjęcia do swoich projektów i braliśmy udział w różnych warsztatach i szkoleniach – wylicza Jarosław Dumański. – „Kto nie idzie naprzód, ten się cofa” – niech to motto towarzyszy nam w bieżącym roku. Mam nadzieję, że ten rok będzie Rokiem Przesilenia. Otrząśniemy się z marazmu i zastoju, weźmiemy aparaty w ręce i ruszymy fotografować ten zmieniony już świat – dodaje.

III Wystawa Fotografii Członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa będzie dostępna na stronach rok.czestochowa.pl oraz www.jurajski-fotoklub.pl. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -